Тисячі людей змушені покинути житло через повені на Буковині

4 липня 2010, 12:52

Україну знову топить і знову там де і раніше. Повені, спричинені затяжними дощами та зливами - регулярне явище у Західних регіонів України.

Однак щоразу місцева влада і мешканці виявляються не готовими до них. На Буковині ситуація взагалі катастрофічна - тисячі людей евакуювали. Ті збирались поспіхом - не вірили в те, що все повторюється знову.

"Все тут крутилось, у нас в подвір’ї чужі речі плавали, а наші забрала вода, дрова забрала. Нічого не залишилось в хаті. Нічого ми не маємо, лишились бідними", - каже місцева жителька Радіка.

Велика вода забрала два життя, трьох людей і досі шукають. А ще стихія - це бездонна бюджетна діра, куди щороку викидаються сотні мільйонів гривень. Цьогоріч на ліквідацію наслідків стихії на заході уряд першочергово виділив 40 мільйонів гривень. Обіцяють ще, фахівці передбачають, що збитки сягатимуть сотень мільйонів гривень.

"Достатньо серйозні є пошкодження, сім мостів у нас зруйновано, сім районів постраждало, є дома, які практично повністю були знесені потоком водию", – каже перший віце-прем’єр міністр України Андрій Клюєв.

Та найбільше страждають від високої води самі Чернівці. Вологі ґрунти спровокували зсув у самісінькому центрі міста. У будь-який момент будівлі там можуть завалитись

"За декілька років цей зсув може сягнути фактично до ратуші, якщо нічого не робити", - каже начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Чернівецької міської ради Володимир Самолюк.

Проблема зсуві ґрунту актуальна і для Прикарпаття - оселя цього чоловіка за лічені хвилини пішла під землю.

"Це буквально 2-3 хвилини діялося, ще встигли спастися. Якби були не вийшли, то від Бога дано, нас тут мало всіх засипати", - каже мешканець с. Красноілля Юрій Кікінчук.

Зрівнятись з лицем землі має всі шанси частина міста Снятин. Гірська річка Прут тримає людей у страху.

"Місто знаходиться на такому плавуні на глибині 18 метрів, це така порода ґрунтів, яка при перенесені водою тягне за собою землю. Південно-західна частина міста сьогодні просто під загрозою знищення", - каже міський голова Снятина Віталій Беца.

А це вже Одещина. Тут епіцентр страху - річка Дунай. Рівень води в ній перевищив критичний і став вищим шестиметрової дамби. Вода активно просочується крізь греблю і переливається через дорогу поряд.

"Українська ділянка Дунаю, вона одамбована, тобто є дамби. Звичайно, коли рівень почне спадати, то все рівно це тиск на ці дамби, і він завжди є неприємним. В дамбах можуть створюватись тріщини", - каже начальник відділу гідропрогнозів Укргідрометцентру Вікторія Бойко.

"Ми змушені моделювати ситуацію з можливістю прориву дамби, це буде означати, що від 14 до 18 населених пунктів можуть бути підтопленими, а висота хвилі може бути о 1,5 метра", - каже міністр з питань надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич.

Десять тисяч людей вже спакували найнеобхідніше і документи - вони готові до евакуації. Дамбу ще не прорвало, однак уряд вже виділив гроші регіону - 67 мільйонів гривень. Кошти не жаліють - але грозяться контролювати куди їх будуть тратити. Бо, мовляв, їхні попередники космічні суми виділяли під благі цілі, та тим, кому ці гроші були потрібні у більшості вони не доходили.

"Величезні кошти - 4,5 мільярди гривень були виділені у 2008 році на ліквідацію повеней у Західних регіонів і на попередження руйнівного впливу стихії на майбутнє. За два роки жоден з мостів не був введений в експлуатацію. Підкреслюю – жоден", - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Чи потратив уряд Тимошенко мільярди раціонально - з’ясовує прокуратура. Їй дали на це місяць. Як звітуватиме про свої витрати на ліквідації повеней нинішній уряд - окрім клятв і завірянь у чесності - покаже час.