Не тільки сонце і вітер: які джерела енергії можна встановити вдома та скільки це коштує
В умовах перебоїв зі світлом усе більше людей звертають свою увагу на альтернативні джерела енергії. І попри поширене уявлення, цей список не закінчується сонячними панелями чи міні-вітряками.
Альтернативні джерела енергії допоможуть без дискомфорту пережити відключення світла. А якими можуть бути джерела енергії та наскільки вони вигідні – розповідає 24 Канал з посиланням на статтю видання Mind.
Цікаво Пальне з гнилих водоростей може врятувати екологію та цілу країну: як саме
Які джерела енергії будуть корисними вдома
Сонячні панелі
Сонячні панелі перетворюють енергію сонця на електрику. Їх встановлюють на дахах, фасадах, полях або балконах. У багатоквартирних будинках сонячні системи можуть забезпечити роботу ліфтів та насосів навіть під час відключень. Завдяки скасуванню мита й ПДВ, а також пільговому кредитуванню, обладнання стало доступнішим. На встановлення станції до 10 кіловатів з акумуляторами можна отримати кредит до 480 000 гривень із компенсацією відсотків на 10 років.
Для роботи системи потрібні інвертор і акумулятори. Надлишкову енергію можна продавати в мережу. Домашня СЕС потужністю 5 кіловатів коштує від 110 000 гривень, окупність — 5 – 6 років. Для автономності потрібна потужність 10 кіловатів, що забезпечує роботу дому 12 – 24 години. Менш потужні панелі на балконі здатні підтримувати роботу базових приладів, як-от чайник.
Сонячна черепиця та колектори
Сонячна черепиця поєднує функцію даху та генерації енергії, але коштує дорожче – близько 3 700 гривень за квадратний метр. Сонячні колектори для нагрівання води чи опалення коштують 60 000 – 100 000 гривень і окупаються за 3 – 6 років.
Вітрові електростанції
Вітрогенератори працюють цілодобово, ефективніше взимку. Вертикальна турбіна на 100 ватів коштує від 8 000 гривень, горизонтальна – дорожче, але продуктивніша. Комбінація сонячних і вітрових станцій підвищує ефективність.
Гідроелектростанції
Малі гідроустановки використовують поточну воду для генерації енергії. Наприклад, саморобна ГЕС на 150 – 300 ватів обійдеться у 10 000 гривень. Однак потрібен постійний потік води, а законодавче регулювання таких установок в Україні відсутнє.
Геотермальна енергетика та біогенератори
Теплові насоси використовують тепло землі, води чи повітря. Їхня вартість стартує від 30 000 гривень. Біогенератори працюють на органічних відходах, у побуті для цього використовують твердопаливні котли від 15 000 гривень.