Творчо та корисно: що таке апсайклінг і чому він став популярним

8 жовтня 2024, 09:21
Читать новость на русском

Апсайклінг стає дедалі популярнішим, зокрема і в Україні. Тільки в інстаграмі є мільйони дописів, серед яких зображення і відео перероблено одягу, меблів, зроблених своїми руками, та багато іншого. Це, безумовно, тренд, який хочеться підтримувати.

Тож як виглядає апсайклінг, і яким чином він може допомогти планеті? Тренди 24 вирішили розповісти, чому апсайклінг це модно, творчо та корисно.

Дивіться також Більше ніяких пакетів з пакетами: що таке шопер, із чим носити та як обрати ідеальний варіант

Що ж таке апсайклінг

Апсайклінг означає переробку або повторне використання чогось у спосіб, що підвищує цінність оригінального об'єкта. Іншими словами, апсайклінг – це створення чогось нового зі старого.

Найкращий спосіб зрозуміти апсайклінг – це порівняти його з даунсайклінгом. Обидва є різновидами переробки. Даунсайклінг – це тип переробки, про який ми зазвичай думаємо, наприклад, переробка паперу чи пластику.

Ці матеріали розщеплюються і повторно використовуються для створення продукту, який вважається менш цінним, ніж оригінал. Наприклад, більшість переробленого паперу, як і старі газети, вважається папером нижчого сорту.


Апсайклінг – це переробка або повторне використання чогось / Фото Istock

Вторинна переробка – це той самий процес повторного використання старих матеріалів, але при цьому створюється щось цінніше або якісніше.

Прикладами апсайклінгу є використання матеріалів з пластикових пляшок для виготовлення нового взуття або рекультивованої деревини для виготовлення якісних меблів. Також це може бути пошиття нового одягу зі старого.

По суті, різниця між даунсайклінгом і апсайклінгом полягає в тому, що при даунсайклінгу створюється нижча версія тієї самої речі, а при апсайклінгу старі матеріали перетворюються на новий, відмінний, високоякісний предмет.

Кілька прикладів апсайклінгу

Щоб краще зрозуміти, що таке апскайлінг, наведемо кілька прикладів. Це можуть бути старі джинси перетворені на сумку або рюкзак. Або ж скляні пляшки використані як вази або світильники.

Також з вживаних дерев'яних палетів можна зробити меблі чи предмети інтер'єру. Футболки ж можна переробити на екологічні сумки для покупок.

Як жінка трансформувала свій одяг: дивіться відео

Кумедно, але рідні значної частини українців займалися апсайклінгом ще до того, як це стало мейнстримом. Хто жив у багатоквартирних забудовах, то має пам'ятати різні "витвори" з коліс автомобілів у формі тварин. Також розмальовані шини використовувалися як квітники.

Зрештою, апсайклінг – це старі книги перетворені на декоративні полиці або блокноти, а металеві банки використовуються як свічник або органайзери для дрібниць.

Головна перевага апсайклінгу полягає в тому, що він дає можливість втілювати у життя будь-які ваші творчі ідеї.

Як апсайклінг допомагає планеті

Даючи вживаним виробам нове життя, ви зменшуєте потребу у використанні нестійких матеріалів, таких як пластик, для створення нових продуктів.


Як апсайклінг допомагає планеті / Фото Istock

Весь процес переробки має три основні переваги над переробкою вторинної сировини:

  • мінімізує видобуток природних ресурсів;
  • зменшує кількість відходів на звалищах;
  • менше виробництва, менше викидів вуглецю.

Мінімізація споживання ресурсів має дві переваги: збереження природних ресурсів та зменшення потреби у виробництві.

Процес перетворення сировини на готовий продукт може супроводжуватися значними викидами вуглецю, особливо під час масового виробництва. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA), лише у США промисловий сектор спричинив близько 23% викидів вуглецю у 2019 році.

Чому апсайклінг стає все популярнішим

Люди все частіше шукають індивідуальність у речах. Апсайклінг дає можливість створювати унікальні предмети, які відрізняються від масових виробів.

Як кофта стала корсетом: дивіться відео

Також все більше людей прагнуть жити екологічно свідомо та робити свій внесок у захист навколишнього середовища.

Відтак, апсайклінг допомагає зменшити кількість відходів, перетворюючи старі речі на нові корисні вироби.

Серед іншого, апсайклінг допомагає економити кошти. Перетворення старих речей на нові часто дешевше, ніж купівля нових товарів.