Мороз проти лопатей: чи впливає холод на роботу вітрогенераторів
Найпопулярніші джерела відновлювальної енергії часто залежать від погодних умов. Мова йде про енергію з сонячних променів, вітру та морських хвиль. Проте на роботу вітрових генераторів впливає не лише факт наявності чи відсутності вітру, але й холод.
Тому науковці шукають способи, аби завадити впливу морозів на роботу вітрових турбін. Про це пише видання Euronews.
Цікаво Електрика з офісів та зупинок: вчені знайшли спосіб перетворити будівлі на генератори енергії
Як мороз впливає на роботу вітрогенераторів
Тисячі вітрогенераторів генерують електрику в найхолодніших регіонах планети – в Північному морі та Антарктиді. Загалом турбіни можуть витримати до -30 градусів за Цельсієм. Однак на самих лопатях може утворюватися лід, що впливає на ефективність установок. Крім того, скидання льоду з лопатей під час обертання може становити загрозу для людей навколо.
Зараз науковці шукають шляхи перешкоджання утворенню льоду на поверхні вітрогенераторів. Один із варіантів – система внутрішнього обігріву з використанням механічних пристроїв, рідин, циркуляції гарячого повітря або системи вібрації лопатей. Хоча раніше інженери намагалися впровадити ті засоби протидії замерзанню, які є дієвими щодо літаків. Однак в контексті протидії замерзанню лопатей вони виявилися малоефективними.
У Швеції, наприклад, впроваджують технологію покриття лопатей тонким шаром вуглецевого волокна, яке нагрівається, коли датчики виявляють загрозу обмерзання. Однак тривають пошуки й інших способів.
Вітрова енергетика залишається однією з найперспективніших у холодних регіонах та чи не єдиним ефективним джерелом відновлювальної енергії взимку. Ба більше, подекуди через посилення вітрів турбіни можуть генерувати значно більше енергії, ніж у теплі пори року.