Третина території України - у зоні ймовірних надзвичайних ситуацій
За словами науковців, очікувати лиха можна у будь-якій сфері.
“Біля третини території України - це небезпечні зони, щодо яких варто думати в режимі вжиття надзвичайних заходів чи готуватися до цих заходів. Це те, що торкається територіальних речей, те, що торкається технологічних - це вся система газопостачання, яка старіє на очах. Ми мусимо це розуміти. Це греблі, дамби”, - сказав доктор біологічних наук Ярослав Мовчан.
Науковець наголошує - у світі 35 тисяч гребель і 5 з них щороку падають. У 2010-му вже зруйновано 4: дві у Казахстані та по одній в Малайзії та Угорщині. У свою чергу, хвилюватися через угорський шлам, витік якого стався саме внаслідок нещодавнього прориву дамби, не варто. Експерти переконують, боятися необхідно власних отрутохімікатів. Адже, наприклад, на одному з хімічних заводів в Дніпродзержинську знаходиться старий шламонагромаджувач з радіоактивним відходами. У зоні ризику і західний регіон країни, зокрема Калуш, де техногенні чинники підсилює природа.
“За останні 30 років, то кількість надзвичайних ситуацій природного характеру збільшилася, по різних даних, в 3-4 рази по різних аспектах. Це стосується і штормів на Чорному морі, і опадів надзвичайно великих, і повеней - це, ви вже знаєте, дуже добре. І активізації карстових процесів, зсувів, обвалів і таке інше”, - каже експерт в галузі гідрогеології, екогеології та інженерної геології В'ячеслав Шестопалов.
Науковці наголошують, найстрашніший чинник - час, що руйнує будь-які засоби запобігання лиху. Аби попередити трагедії, МНС вже розробляє план надзвичайних ситуацій на 5 років. Втім, цей термін занадто короткий, за словами фахівців - можливі стихійні лиха та заходи з їх попередження треба планувати щонайменше на наступне півстоліття.