Цього року імпорт овочів в Україні збільшився удвічі
Цього року імпорт овочів в Україну збільшився вдвічі - повідомляють в українському клубі аграрного бізнесу.
Єгипетська і нідерландська картопля й цибуля, польська і македонська капуста та турецькі помідори. Китайським часником вже давно нікого не здивуєш. В українських супермаркетах вітчизняний продукт прирівнюється до делікатесу. Продавці теж торгують імпортним.
“Ми вирощуємо самі з весни до осені, а взимку завозимо. Помідори в нас практично цілу зиму українські та огірок. З нового року може пів місяця не наш, а так все наше. А перець, цвітна капуста, то це постійно завозиться”, - каже продавець Людмила Сергіївна.
А поки українці споживають імпортне - вітчизняні овочі пропадають через відсутність овочесховищ в зимово-весняний період. Доливає масла в вогонь не налагоджена інфраструктура, яка робить вітчизняний продукт просто неконкурентоспроможним у власній країні.
“Дешевше завозити з інших країн, ніж вирощувати в Україні. Як правило імпортна продукція зберігається в не дуже великих об’ємах, вона фактично з коліс продається, продається і продається. В Україні, на жаль, дуже обмежена інфраструктура по зберіганню овочів”, - каже директор державного підприємства "Земельний фонд" Сергій Святко.
Найближчим часом вирішити проблему овочесховищ не вдасться. Дрібні господарства не мають фінансів будувати сучасні сховища, а сільгосппідприємства у цьому не зацікавлені. Та й державної підтримки, як завжди, недостатньо.
“Картопля, морква, все, що продається зараз - іноземне. В чому проблема в нас виробляти? Проблема тільки в одному, що цим має бути заклопотана держава, якщо хочете знати колись були обкоми партії, які контролювали, дивилися, а зараз нікому дивитися. Зараз ніби то є глави адміністрацій, але вони насправді нічого не впроваджують”, - каже народний депутат Юрій Кармазін.
Натомість у Міністерстві аграрної політики запевняють, що ситуація з вітчизняними продуктами не така вже й погана.
“Імпорт овочів за перший квартал поточного року зменшився. Якщо в минулому році імпорт овочів за перший квартал був 82 тисячі, то в цьому 39 тисяч тон”, - каже міністр аграрної політики Микола Присяжнюк.
Фахівці певні, окрім будівництва овочесховищ потрібна державна підтримка людей, які готові працювати на землі. Адже не зважаючи на родючість українських ґрунтів - лише 18% ентузіастів створили на вирощуванні й продажу овочів та фруктів повноцінний бізнес.