Туреччина не визнає своєї вини у геноциді вірмен
Їх загинуло півтора мільйона - але пам'ять про них живе. Світ вшановує вірмен, які стали жертвами першого геноциду ХХ століття. З дня, коли почалася низка кривавих подій минуло рівно 100 років.
Сьогодні до Єревана прибули делегації з усіх куточків світу. Разом з ними президенти Франції, Кіпру, Сербії та Росії. Серж Саргсян подякував високим гостям за солідарність. У своїй промові очільник вірмен заявив – трагедія, яку пережив його народ, не повинна повторитися.
А до пам'ятного меморіалу в Єревані несуть квіти. Сюди прийшли рідні загиблих. Для них кривава різня – найбільша трагедія рідного краю.
Читайте також: System of a Down влаштували концерт-реквієм у пам'ять геноциду вірмен
Масове винищення вірмен припало на роки Першої світової. Про причини геноциду історики сперечаються й досі. Одні говорять – про бажання Османської імперії зробити етнічний склад держави однорідним. Інші – про помсту за допомогу росіянам у війні. Всього за декілька років османська влада винищила дві третини вірмен, що проживали в Імперії.
Геноцидом події тих років визнали понад 20 країн. Президент Німеччини, яка досі уникала цього гострого слова, теж заговорив про жорстоку розправу. І навіть прийняв певну частину відповідальності.
У цьому випадку ми, німці, маємо переглянути наш погляд на ті події, коли йдеться про частину відповідальності, можливо, навіть частину вини за геноцид вірмен. Німецькі солдати брали участь у підготовці і частково навіть у проведенні депортації. Доля вірмен є історичним прикладом масової розправи, етнічних чисток вигнань і геноциду, які таким жахливим чином відзначили 20 століття,
— заявив Йоахім Гаук.
Тим часом Туреччина, пряма спадкоємиця Османської імперії, про слово "геноцид" і чути не хоче. Запевняє, що півтора мільйона – цифра завищена. А причина масштабних смертей — громадянська війна, в якій турків загинуло не менше.
Утім турецькі вірмени пам'ять убитих родичів таки вшанували. У Стамбулі пройшла поминальна служба.
Дивіться також: Очі, які бачили пекло. Пам’яті загиблих через геноцид вірмен
Пам'ятні заходи відібулися у всьому світі. В Лівані, де мешкає найбільша вірменська діаспора, на вулиці вийшли тисячі людей. Згадала про трагедію й Україна, яка на офіційному рівні геноцид вірмен поки не визнала. Вчора пам'ятні заходи пройшли у столиці. Сьогодні спільний молебень за упокій провело духовенство Львова.
Завершились жалобні заходи смолоскипною ходою у Єревані.