ТВК хочуть зекономити гроші на пломбах для виборчих скриньок

11 жовтня 2010, 21:20

Територіальні виборчі комісії хочуть зекономити виділені їм гроші на сучасних пломбах для виборчих скриньок та пакетах для бюлетенів з мокрими печатками - вважають в Комітеті виборців.

Згідно із законом про вибори, ЦВК лише виділяє гроші, а ТВК вже самі вирішують, які системи захисту закуповувати. Втім, якщо комісії придбають замість захищених, звичайні пломби та паперові конверти, гарантувати, що по дорозі до ТВК їх ніхто не відкривав, неможливо.

“Щоб в нас не вийшла така історія, щоб в половині або більшій частині округів будуть якісні пломби, якісні пакети, а в інших - все буде по старинці, і дуже часто з одного боку комісії шкодують гроші, бо це вже не такі великі гроші, бо закон не зобов’язує, але дуже часто справа не в грошах”, - вважає голова КВУ Олександр Черненко.

В Асоціації виробників систем опломбування кажуть, що лише половина ТВК надала заявки на закупівлю сучасних пакетів для бюлетенів з мокрими печатками та пластикових пломб для виборчих скриньок, які неможливо відкрити, не зруйнувавши.

“Пакет заклеєно, ну потім вони ж його намагаються відкрити, все. Він буде зруйнований, тому що будь-які спроби, як я вам казав, і з допомогою нагрівання, і з допомогою охолодження - вони дають руйнацію цього клапану і відновити його неможливо”, - запевняє президент Асоціації виробників систем опломбування Ростислав Цирень.

Ще однією проблемою, які відзначають в КВУ, є проблеми з реєстрацією кандидатів від окремих партій. Так, за підрахунками комітету, найчастіше відмови у реєстрації отримували представники "Батьківщини", "Свободи", "Фронту змін" та "Сильної України". В ЦВК зауважують, часто відмовляють з незрозумілих причин, однак ЦВК вплинути на ці рішення ТВК ніяк не може.

“Мають місце описки, технічні помилки в поданнях - і це сприймається як невідповідність вимогам закону такі подання. Звичайно ж, в таких ситуаціях що ж тут можна порадити? Звертатися в суд, але в багатьох випадках і суди відмовляють таким кандидатам у захисті”, - каже заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Про жорстку боротьбу, зокрема на Київщині, свідчать не лише намети під ЦВК з голодуючими прихильниками "Батьківщини", а й події навколо них. Площа перед ЦВК бачила багато заходів, та осінні ярмарки тут досі не проводили. БЮТівці переконані - концерт та харчі організували спеціально заради них.

“Люди прийшли сюди голодувати, але на наступний день на цій площі розгорнули ні для кого оцей ярмарок. У людей, які голодують, в 8-10 метрах від них почали торгувати ковбасою, а вчора їм носили, біля них, щоб вони бачили і, власне, роздавали безкоштовні млинці”, - сказала лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

І справді, ярмарок виявився безлюдним. Колективи виступали серед порожньої площі, а в торгових наметах практично жодних товарів. Серед відвідувачі - основна маса - голодні БЮТівці.