У квітні уряд має сплатити 5,7 млрд. грн. внутрішнього боргу

3 квітня 2010, 15:00

Старі борги на голови нових міністрів. Ситуація з погашенням внутрішніх боргів уряду шокувала Миколу Азарова.

Вже у своїй першій прем’єрській промові він перелічив здавалося б захмарні цифри.
Микола Азаров (прем'єр-міністр України): “Щомісячно ці виплати за внутрішніми зобов’язаннями зростають досягнувши в грудні місяці 7 млрд. гривень. А всього тільки за внутрішніми зобов’язанням уряду за 9 місяців потрібно виплатити 44 млрд. гривень”.
Острах прем’єра поширився і на частину експертної спільноти. Частина фахівців вкотре говорять про дефолт України. За їх підрахунками уряду вже нема чим погашати заборгованість.
Олег Соскін (директор Інституту трансформації суспільства): “Він повинен вже бути тому що у нас бюджет - банкрут, а оскільки нема затвердженого бюджету на поточний рік - банкрутом є і держказначейство”.
Але настрій в Кабміні не такий похмурий. Там знайшли не складне рішення: аби відати старі борги Міністерство фінансів активно набирає нові. За два тижні після призначення уряд розмістив облігацій внутрішньої державної позики на майже 8 мільярдів гривень. Для порівняння за перших 2 місяці року було залучено 5 мільярдів. У Кабміні запевняють - жодних дефолтів найближчим часом не передбачається. Підтримують цю точку зору і в Національному банку - там теж є гроші.
Сергій Тігіпко (віце-прем'єр-міністр України): “Експерти почали говорити про дефолт!!!! - Ніяких дефолтів, ніяких дефолтів по платежам уряду не буде- вчасно буде виплачуватися і зарплата, і пенсії ні по зовнішнім ні по внутрішні зобов’язанням ніяких дефолтів не буде”.
Валерій Литвицький (керівник групи радників голови НБУ): “ Не бійтеся ніякого дефолту не буде. 25 мільярдів - достатня резервна позиція. Не переживайте. не беріть дурного в голову а важкого в руки”.
Але проблеми можуть бути, попереджають вже екс-урядовці. За словами колишнього чільника Мінфіну Ігоря Уманського, зараз державні папери в основному скуповують спекулянти з-за кордону. Надто ласий заробіток на коливаннях курсу гривні. А ще й ставки прибутковості за цими паперами - недосяжні для західних ринків. Проте більшість облігацій уряду - короткострокові, і вже восени можуть початися проблеми.
Що призведе до швидкої девальвації гривні. А саме дешева гривня таким інвесторам і не цікава. Оскільки в такому разі в такому разі прибутковість держпаперів буде значно меншою. Тоді і виникне питання чи зможе уряд знову залучити достатньо коштів, аби розрахуватися з боргами, які бере сьогодні?