У Львові відтворили події "Листопадового чину"
1918 рік у львівській Цитаделі. Тут відтворили події, які в історії отримали назву "Листопадовий чин". Півсотні реконструкторів діляться на січових стрільців і поляків, слухають план дій і займають свої позиції.
“Сьогодні наше завдання - це оборона даної вежі Цитаделі. Ми будемо обороняти її від польського війська, яке наступає, щоби нас звідси вибити. Як бачите, я сьогодні кулеметник, тож полякам сьогодні файно дістанеться”, - сказав реконструктор-кулеметник Степан Добарін.
Реконструктори поринули у кінець Першої світової війни. У час, коли великі держави розпадалися і в українців з’явилася можливість здобути незалежність. Однак Польська Ліквідаційна Комісія, створена у Кракові, українську владу у Львові не визнавала. З 2 листопада після захоплення січовими стрільцями стратегічних об’єктів міста, у Львові розпочинаються запеклі бої. Українці займають позиції у форті, їх атакують польські вояки.
“Був обстріл польською артилерією Цитаделі, і потім польські загони пішли на штурм Цитаделі і кілька днів тут тривали сутички, але поляки не змогли взяти Цитадель, бо тут міцно засів український гарнізон і після цього поляки переключилися на більш для себе важливі об’єкти”, - розповів член товариства "Пам'ять" Тарас Павлишин.
Наслідком “листопадового зриву” згодом стало проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Серед реконструкторів - єдина жінка. Уособлює усе жіноцтво у легіоні УСС.
“Саме в українських січових стрільцях, саме в цьому війську найбільше брали участь жінки порівняно з іншими. Тому це є історичний факт”, - каже реконструктор Ірина Гладун.
Для товариства "Пам’ять" подібні реконструкції в історичних місцях вже своєрідна традиція. Таким чином, розповідають, намагаються дати можливість сучасникам поринути в історію.