У Музеї історії відкрилась виставка "Барвистий світ прикрас"

30 липня 2010, 08:24

Від палеоліту до сьогодення. У Національному музеї історії науковці зібрали півтори тисячі прикрас.

Діадеми, персні, каблучки, скроневі підвіски та браслети - це лише третина виставкових найменувань. Проте організатори запевняють - коштовностями поняття прикраси не обмежується.

"Якщо для первісної людини прикрасою слугували зуби тварин, та ж кістка, фарбування тіла, татуювання, якесь хутро, то для наших сучасниць це будь-які види, типи прикрас в залежності від того стилю, в якому людина вдягається. Наш макіяж теж можна віднести до певних прикрас, також використання різноманітних пахощів, парфумів", - каже організатор виставки Марина Стрельник.

Найдревнішій в експозиції прикрасі - понад 15 тисяч років. Однак, це не оригінал, а копія. Археологи зізнаються - показувати людям оригінальний виріб побоялися. Унікальний браслет зроблений з бивня мамонта, його товщина - лише півтора міліметра. Це нечувано для того часу. Та й орнамент на ньому незвичний.

"Там спочатку було нанесено косу сітку, а потім по ній уже майстер вирізав цей меандр, меандр - це така безперервна лінія, і цей меандр був дуже складний і навіть просто на папері його намалювати не дуже легко. Було з’ясовано, що це найдавніший в світі меандровий орнамент", - каже археолог Олена Якубенко.

Доглядати за виробами з золота, бронзи, міді, дерева, кісток та дорогоцінного каміння не так вже й легко, кажуть реставратори.

"По-перше, має бути нормальний температурно-вологісний режим, щоб не з’являлись рецидиви, які впливають на збереженість експонатів і будемо казати любов і увага співробітників музеїв, які мають доглядати, оберігати і надавати їм другого життя", - каже реставратор Світлана Стрельнікова.

До виставки готувалися рік. Але витрачений час того вартий, кажуть реставратори. Та й спинятися на досягнутому не збираються і вже з наступного року розпочнуть підготовку нових експозицій. Щоправда, яких саме - поки не знають. Насолоджуватися вже представленими прикрасами можна буде до кінця року.