У Венеціанській комісії розповіли, що вони думають про зміни до Конституції України
Європейська комісія "За демократію через право" (так звана "Венеціанська комісія") загалом позитивно оцінила текст змін до Конституції України в частині правосуддя, розроблений робочою групою з питань правосуддя та суміжних правових інститутів.
Про це йдеться у попередньому висновку комісії, який був оприлюднений 24 липня, повідомили у прес-службі Президента України Петра Порошенка.
У висновку зазначається, що "запропоновані зміни є в цілому позитивними та заслуговують на підтримку. Положення законопроекту добре сформульовані. Їх прийняття буде важливим кроком вперед на шляху до створення справді незалежної судової системи в Україні".
Зокрема, у Венеціанській комісії позитивно оцінили наступні новації: усунення Верховної Ради з процесу призначення суддів, скасування випробувального терміну для суддів та "порушення присяги" як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів, зміни у процесі формування Вищої ради правосуддя (внаслідок змін більшість ВРП складатимуть судді, обрані власне суддями). Також у комісії вітають реформу прокуратури та забезпечення її незалежності (зокрема, позбавлення Верховної Ради можливості висловлення недовіри Генпрокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду.
"Венеціанська комісія також підтримала включення до Конституції України норми, що передбачає можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду, як це передбачено в Римському статуті", — додали в АПУ.
Разом з тим Венеціанська комiсiя рекомендувала залишити за Президентом функцію призначення суддiв, однак радить звести її до церемоніальної процедури.
Нагадаємо, Конституційний суд України відкрив конституційне провадження за поданням Верховної Ради щодо законопроекту про децентралізацію влади.