Україна мала і втратила шанс домогтися санкцій на нову Держдуму, – політик
Після того, як у липні 2016 року російська влада включила анексований Крим до Південного федерального округу, Україна мала реальний шанс визнати вибори в Державну думу РФ нелегітимними, але офіційний Київ "цей шанс упустив".
Таку думку в коментарі виданню Гордон висловив російський опозиційний політик Ілля Пономарьов, позбавлений мандата депутата Держдуми за голосування проти приєднання Криму до РФ.
"В України був реальний шанс визнати новий склад Держдуми нелегітимним. Шанс, який офіційний Київ, судячи з усього, як і все інше,"благополучно" упустив. На цих виборах половина депутатів йшли за партійними списками в так званих єдиних федеральних округах, а половина – одномандатники. В один з федеральних округів був включений і Крим – окупована територія. Це означає, що 229 депутатів (225 за списками і 4 одномандатників) з погляду міжнародного законодавства були обрані з порушеннями", – розповів Пономарьов.
Російський політик, який переїхав жити в Україну, нагадав, що звернення Верховної Ради до світової спільноти з вимогою не визнавати вибори в Держдуму стосувалося тільки виборів на території окупованого Криму, а не в цілому по Росії.
Україні треба було негайно вимагати від усіх західних союзників невизнання цієї Держдуми в цілому. Але Верховна Рада зажадала визнати нелегітимними лише тих депутатів, які пройшли від Криму. Вважайте це справжнім подарунком європейським політикам, вони тільки й чекали, щоб їх попросили про те, що вони легко виконають. Ну, не визнають вони 4 одномандатників від Криму, зате Держдуму в цілому визнають. Але ж Україна мала реальний шанс домогтися від Заходу персональних санкцій на весь склад нової Держдуми. Це був би сильний ляпас Росії. Але Київ цей шанс упустив,
– переконаний Пономарьов.
Читайте також: На виборах у Держдуму Росії проголосувало рекордно мало людей
Опозиціонер також додав, що рекордно низька з початку 2000 років явка виборців не випадковість, а "свідома стратегія" Кремля.
"Рекордно низька явка на цих виборах – свідома кремлівська стратегія. Ідея змінити виборчу систему і максимально "висушити" явку з самого початку належала Володіну (В'ячеслав Володін, перший заступник керівника Адміністрації президента РФ, – ред.). Він з нею впорався. Низька явка означає , що результати виборів визначаються голосами бюджетників. Більше того, Кремль весь час допомагав тим опозиціонерам, які так чи інакше транслювали скептичне відношення до цих виборів: мовляв, який сенс голосувати, все одно нічого не зміниться", – заявив Пономарьов.
Колишній депутат Держдуми впевнений, що непроходження до парламенту представників опозиції сприятиме радикалізації суспільства і підвищенню ймовірності вуличних протестів.
Читайте також: Вибори в Росії і Криму не легітимізують її владу на території України, – Freedom House
"Результати нинішніх виборів спрацювали на радикалізацію російського суспільства. Що менше політичне представництво потенційно протестних верств, то вища ймовірність вуличних виступів. У Росії традиційно безпечний спосіб протесту – проголосувати за ЛДПР. Ті, хто не хотів голосувати за "Єдину Росію" так само, як і за опозицію, проголосували за партію Жириновського. Але вся "опозиція" Жириновського зводиться тільки до гучних виступів на телебаченні та в Думі. У парламенті партією, яка більш-менш вирішувала питання ЖКГ і високих цін, була "Справедлива Росія", вона слугувала певним громовідводом і демпфером. Але тепер у них в Держдумі буде зовсім крихітна фракція, в якій практично немає депутатів, здатних працювати з виборцями", – підсумував Пономарьов.
До слова, за словами політологів, очікувати на зміну політики у Росії не варто. До того ж, після виборів Володимир Путін ще більше посилить вплив у Держдумі.