Україна має змінитись не для ЄС, а для себе, — експерт з Брюсселю
Директор з досліджень Центру Мартенса в Брюсселі Роланд Фройденштайн в інтерв'ю спеціально для Телеканалу новин "24" від "Радіо Свободи" розповів про перспективи України щодо членства в ЄС.
Про перспективи членства України в ЄС
— Частково відповідальність на самій Україні – вона реформується не досить швидко. Але основну відповідальність несе ЄС. Громадяни більшості країн об'єднання вважають, що ЄС розширюється занадто швидко. Ще одна причина в тому, що Німеччина все ще переймається думкою Росії.
Що є найбільшою загрозою для Заходу
— Я вважаю, що саме дії Росії щодо України – найбільша загроза для Заходу. Вона має політичний характер. Але щоб це визнала південна частина ЄС, східна частина має визнати велику загрозу від ісламістських терористів. У ЄС почалось змагання страхів і загроз. І російська загроза мала б визначатись як найнебезпечніша.
Про країни Східного партнерства
— Фактично відбулось розділення країн учасниць Східного партнерства на дві групи. Одна – Грузія, Молдова, Україна, друга – Вірменія й Азербайджан. Перша найбільше зацікавлена у зближенні з ЄС. Друга – країни, які далеко позаду. Але ЄС все одно зацікавлений у співпраці з Азербайджаном та Білорусью.
Поради Україні
— Україні треба змінитися зсередини, реформувати свою економіку, встановити верховенство права, посилити незалежність правосуддя, лібералізувати ціни на енергоринку, оновити міліцію. Якщо вона зміниться, то й просунути ідею її членства в ЄС буде легше. Україна мала б змінитись не для того, щоб задовольнити Брюссель, українці повинні змінювати свою країну для себе.
Інформаційна політика України на Заході
— Сьогодні завдяки інтернету, соціальним медіа можна робити дуже конкретні речі за дуже скромних фінансових ресурсів. Національні уряди та інституції ЄС також мали б брати участь у цих процесах, проте не наймаючи людей для контрпропаганди, а фінансуючи проекти з інформування людей. Люди, які працюватимуть над ними не мають бути штатними співробітниками урядових установ, чи євроінституцій.
Жанна Безп'ятчук, журналіст радіо "Свободи".