Україна може вчасно не перейти на цифрове мовлення через нестачу коштів

2 жовтня 2010, 13:14

Програма переходу на цифрове мовлення в Україні може бути зірвана, через катастрофічне недофінансування, стверджують фахівці.

Учасники міжнародного форуму "Цифрове мовлення в Україні" жаліються, що держава практично не виділяє кошти на цей проект, в той час як залучення грошей з інших джерел навіть не передбачено.

"У нашій країні компанії, яка б виявила бажання профінансувати проект і стати комерційним оператором мережі, такої компанії немає. З іншого боку є безліч міжнародних компаній, які приїжджали і розглядали можливість вкладення грошей сюди. Але, оскільки український проект не передбачає платного телебачення, всі дивитимуться цифрове ТБ безкоштовно, то інвесторам таке не цікаве", - каже координатор цифрового комітету Денис Гурський.

Цього року державна адміністрація зв`язку спільно з науково-виробничим підприємством квант-ефір намагались здійснити тестовий запуск цифрового мовлення в 9 великих містах, однак через те, що держава не видала ліцензію, експеримент тривав лише кілька годин.

Зараз в Україні немає ані цілісного плану дій, ані чітко визначених осіб, які б відповідали за переведення вітчизняного телебачення у цифровий формат, ані фінансової моделі реформування цієї галузі, констатують експерти.

"Індустрія має розуміти, що вона отримує за такі інвестиції. Чи вона отримує гарантії мовлення, чи отримує можливості нових сервісі для аудиторії, для чого вкладати мільйонні інвестиції. І третє питання, яке постає, що робити з тими частотами, які вивільняться. Відповідно, можливо, з тих компаній ми можемо взяти ті гроші, які нам потрібні на цифровізацію", - каже виконавчий директор Незалежної асоціації телерадіомовників Катерина Міснікова.

Якщо країна перейде на цифрове мовлення, це дозволить жителям навіть невеличких сіл отримувати якісний телевізійний сигнал і мати можливість переглядати близько 20 загальнонаціональних каналів, замість трьох. Щоправда для цього кожна родина повинна буде придбати спеціальний пристрій до свого телевізора, мінімальна вартість якого - 40 доларів.

"Маючи сьогодні аналогове, кабельне телебачення, не кожна бабуся згодна придбати, я образно говорю, сетл-бокс, щоб отримати цифру, не розуміючи, в чому різниця. Вона і так отримує по кабелю, по супутнику по 100 каналів, якщо хтось їй подарував тарілку. Тобто роз’яснювальна робота, вона теж необхідна", - каже генеральний директор Національної асоціації телерадіомовників (Росія) Світлані Устінова.

Відповідно до Женевської угоди, до якої приєдналась і Україна, усі країни учасники мають повністю перейти на цифрове мовлення у 2015 році. Якщо наша Україна цього не зробить, сусідні країни зможуть претендувати на наші радіочастоти, кажуть експерти.

Та навіть, якщо цього не станеться, прикордонні райони країни, а це приблизно трьохсоткілометрова зона, не зможуть переглядати українські телеканали, через те, що цифровий сигнал наших сусідів глушитиме вітчизняний аналоговий.