Україна повинна обрати між ЄС та Росією?
Україна пропонують визначитися, що важливіше: створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, або приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану.
Як часто буває, Київ хоче ускочити всюди.
Валерій П'ятницький (заступник міністра економіки України): “Ми ж не можемо обрати одну кімнату, а замурувати двері в іншу. Для нас важливо те, що одні ринки для нас більш ресурсно важливі, інші ринки - для нас важливі технологічно-інвестиційно, і тут не треба зосереджуватися, що є Європа, і є Росія, є Китай”.
Однак, у Єврокомісії до питання підходять не настільки демократично. І вже встигли застерегти Україну від гри на два фронти. Кажуть, якщо хочемо вільно торгувати з Європою, бути учасником Митного союзу з країнами Співдружності - буде складно. Оскільки в рамках Митного союзу Україна буде вимушена приєднається до спільних з іншими учасниками митних тарифів, а ЄС торгує з ними на зовсім інших умов, ніж з Україною. Хоча б через те, що жодна з цих країн не є членом СОТ. А от у Москві участь Києва в обох структурах вважають реальною і корисною.
Павло Трунін (представник Інституту економіки перехідного періоду (Москва)): “Якщо ви приєднатися і до ЗВТ, і Митного союзу, то ефект буде в 2 рази більший, безумовно, він буде вищий, ніж, якщо б Україна була присутня тільки там, або тільки там”.
Українські експерти також не можуть дійти згоди. Якщо одні застерігають від необдуманих, інші вважають лібералізацію торговельних кордонів як на Сході, так і на Заході ідеальним варіантом розвитку подій.
Василь Юрчишин (директор економічних програм Центру Разумкова): “Україна не має права вступати до якихось ситуативних союзів з невизначеними перспективами, до того ж, історичний досвід показує, що жодні утворення на теренах колишнього Союзу не були доведені до кінця”.
Андрій Блінов (експерт з економічних питань): “Пріоритет полягає у тому, що Україна зацікавлена в створенні зони вільної торгівлі повної на європейському континенті - це пов’язано і структурою українського експорту - теоретично це можливо”.
Наразі уряд скептично поставився до пропозиції Москви приєднатися до Митного союзу. За прогнозом Прем’єр-міністра Миколи Азарова, підписання угоди з ЄС можливе вже у поточному році. Однак і тут Єврокомісія попереджає, солодко не буде. Принаймні на першому етапі впровадження вільної торгівлі вітчизняні підприємства можуть не витримати конкуренції, а відтак відбудеться скорочення робочих місць в Україні.
Давід Стулік (аташе представництва ЄС в Україні): “Будуть певні адаптаційні процеси в різних галузях, але зараз важко сказати де і конкретно кого це буде стосуватися, звичайно, ЄС зробить все можливе, аби цей процес був для української економіки якомога менше болісним”.
Відтак, у Європейському Союзі розглядають можливість надання Україні перехідного періоду - до 10 років. На цей час можуть застосовувати виключення для окремих видів товарів. Щоправда, за оцінками вітчизняних експертів, Україні таки доведеться пожертвувати, можливо, цілими галузями економіки. Під ударом сфера послуг та високотехнологічне виробництво.