Україна стала жертвою ігор Ердогана, який демонстративно виступає проти ЄС, – експерт
Угода про "Турецький потік" – дуже проблемна для України. Адже українська газотранспортна система може втратити значення, оскільки стане комерційно невигідною.
Про це сайту "24" повідомив політичний експерт Тарас Чорновіл, коментуючи ухвалення парламентом Туреччини закону про ратифікацію угоди з Росією за проектом будівництва газопроводу "Турецький потік".
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган себе поводить умисно демонстративно як непрогнозований лідер. Це спеціальна стратегія, спрямована проти ЄС, тому що там не хочуть визнавати його диктаторські методи правління. Він навмисно показує Європі, що становить для неї загрозу. Тому Ердоган погрожує то відкрити турецькі кордони для біженців, то зірвати будь-які енергетичні стратегії ЄС, показуючи, що не можна прорахувати наперед його кроки,
– наголошує експерт.
При цьому Чорновіл зауважує, що будівництво "Південного потоку", продовженням якого є "Турецький потік" – це перехоплення об’ємів газу до Європи, які сьогодні проходять через Україну. Українська ГТС у такому випадку втрачає будь-яке значення, оскільки стане комерційно невигідною.
"Тут основне питання – куди йде цей потік, чи до тих споживачів у Європі, на яких розраховує Україна. Чи готові європейські країни отримати газ при таких політичних обставинах? На Півдні Європи складна ситуація. Цей потік має увійти в Болгарію, де нещодавно переміг проросійський президент. Якщо Болгарія погодиться, то інші країни не стануть сперечатися: Угорщина, Румунія, балканські країни", – вважає Чорновіл.
За його словами, підтримання ГТС у належному стані та забезпечення її діяльності обходитиметься дорожче, ніж прибутки від транспортування газу. Можна думати про запуск системи в реверсному режимі для обслуговування внутрішніх потреб України, але це знову ж потягне за собою експлуатаційні витрати.
Проблема і в тому, зазначає політолог, що Україна також не може прорахувати, який статус відносин Ердогана з Росією. Це два диктатори.
Чи станеться конфлікт між ними – сказати важко. Приміром, Росія і Китай є геополітичними противниками. Але сьогодні Китай – зовнішньополітичний союзник Росії. Хоча військова доктрина Китаю і нові озброєння створюються виключно для війни з Росією. Як це буде з Туреччиною? Є сумніви, що з Росією вони найближчим часом посваряться. Тому до цього треба готуватися,
– переконаний Чорновіл.
Нагадаємо, парламент Туреччини прийняв закон про ратифікацію угоди з Росією за проектом будівництва газопроводу "Турецький потік". Перша нитка передбачена для постачань газу на турецький ринок, друга — для транзиту палива до Європи. Планується, що проект буде закінчений в грудні 2019 року.
Читайте також: Від ворогів до друзів: чому Ердоган і Путін пішли на зближення