Україна вже три роки є членом СОТ
3 роки тому - 16 травня - Україна стала повноцінним членом Світової організації торгівлі. Проте обіцяні дешеві імпортні товари на полицях вітчизняних магазинів так і не появилися.
Навпаки - ціни на харчі за ці роки підскочили як мінімум втричі. Членство у СОТ повинно було принести щонайменше 1-2% приросту валового внутрішнього продукту щороку - так прогнозували економісти. Але вийшло інакше.
“2009 року відбулася економічна криза, на фоні якої будь-які позитивні чи негативні події - вони просто загубилися. Тому важко відстежити ті кілька відсотків ВВП, які мали додатися внаслідок вступу до СОТ, внаслідок виходу на нові ринки, чи лібералізації торгівлі, чи захисту прав наших експортерів”,- каже старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газзізулін.
В Україні донині багато противників СОТ. Комуністи, наприклад, не підтримали ратифікацію угоди 3 роки тому, не змінили думки і сьогодні. Називають Світову організацію торгівлі злісним ворогом внутрішнього ринку.
“Відбувається шалена експансія продукції з-за кордону на ринки - а це означає, що в українця не має робочого місця, немає власного ринку, і висновок один: за 3 роки у СОТ Україна не здобула нових ринків, але втратила власний ринок на території України”, - вважає народний депутат, КПУ Петро Симоненко.
Уряд усі закиди опонентів відкидає - каже, вступ до СОТ став першим вагомим кроком до угоди про вільну торгівлю з Євросоюзом. Мало того - якщо 2008-го Україна просто погодилася на умови інших членів організації, то вже сьогодні може диктувати свої вимоги майбутнім її членам.
“Сьогодні відбувається доха-раунд, укладається дуже багато угод: сільське господарство, митні питання, захист інтелектуальних прав, питання доступу до ринку. І якщо Ви берете в цьому участь, Ви формуєте ці правила, враховуючи Ваші інтереси. І ми це робимо, наші люди, наші фахівці сьогодні працюють по всіх напрямках. Тому ці роки не минули просто так, як роки очікування”, - сказав заступник міністра економіки та торгівлі України Валерій П’ятницький.
Пересічний українець тим часом переваг членства України у Світовій організації торгівлі поки не відчув.
“Наші продукти повинні бути нашими. Ми всім кажемо, що у нас чорноземи, а купуємо картоплю в Єгипті”, - каже киянин.
Та торгівля з членами СОТ - не межа. Кабінет Міністрів планує вже у травні підписати угоду про зону вільної торгівлі з країнами СНД - декотрі з них давно прагнуть стати членами СОТ. І далі перед Україною постане непростий вибір: ЄС чи Митний союз.