Україна завмерла на шляху до Євросоюзу

16 травня 2010, 15:30

Голова представництва Європейської Комісії в Україні Жозе Тейшейра звітував, що у 2009 році, порівняно з 2008, значних зрушень у напрямку наближення України до стандартів ЄС не сталося.

Головним підсумком минулого року він назвав те, що керівництво України не виконує зобов’язання перед Європейським Союзом щодо проведення реформ.

Жозе Тейшейра (голова представництва Європейської Комісії в Україні): “Якщо говорити про 2009 рік, то важко назвати якісь суттєві і важливі реформи в країні. Зокрема, у таких сферах, як боротьба з корупцією, досягнення прозорості, передбачуваності правил підприємницької діяльності, покращення регуляторної бази для бізнесу. Немає покращень у тих питаннях, що стосуються верховенства права, відсутня судова реформа. Не проведена обіцяна конституційна реформа, не вдосконалене виборче законодавство. Тобто, можна сказати, що суттєвих зрушень в бік європейських цінностей тут не спостерігається і значного прогресу за минулий рік не досягнуто”.

Натомість, деякі експерти зауважують, що Європа теж не поспішає виконувати свої зобов`язання. Наприклад, про безвізовий режим для українських громадян на території Євросоюзу говорилося дуже багато й довго, втім, "віз і нині там". Єврокомісія поки що не зацікавлена в тому, аби наділити наших співвітчизників одним з найголовніших прав людини - правом на вільне пересування. Україна має пришвидшувати проведення реформ, - погоджуються експерти, - але зі свого боку ЄС, в контексті східного партнерства, має йти на зустріч Україні. В тому числі, і щодо безвізового режиму.

Володимир Огризко (екс-міністр закордонних справ України): “Коли звучать, знаєте, такі доволі критичні оцінки в наш бік, ми з свого боку так само повинні ставити питання, і критично ставити питання деяких кроків Європейського Союзу. Коли дійшла справа до цієї конкретної дорожньої карти, то відразу почалися якісь певні гальмування. Сьогодні ми бачимо, що ці гальмування продовжуються. Отже, тут, думаю, на треба йти назустріч один одному”.

Фахівці з євроінтеграції зауважують, що Європа наразі переживає глибокий внутрішній розкол. Внаслідок цього, ставлення до України та її перспектив з боку європейських країн не дуже чітко окреслене - як кажуть, "хто в ліс, хто по дрова".

Серж Шмеманн (експерт, лауреат Пулітцерівської премії):
“Всі в Європі в кінці кінців хотіли б, щоб Україна стала частиною Європи, але ніхто не знає, що це означає. Чи означає це НАТО, що має бути повна військове єдність, чи означає це, що вона повинна бути в Європейському Союзі , чи означає це, що повинні бути якісь спеціальні відносини в торгівлі - поки що неясно і всі тут думають по-розному”.

Якщо профільні міністерства активно працюватимуть на підготовку необхідних реформ, до кінця року Україна зможе отримати Угоду про асоціацію, - стверджують експерти, - що є практичним і важливим кроком до євроінтеграції. Політично у цьому питанні все готове на 95%, - впевнені вони.

Жозе Тейшейра (голова представництва Європейської Комісії в Україні):
“Головне, що турбує нас - це внутрішня ситуація в Україні і яким чином Україна дотримується прийняття і застосування цінностей ЄС. Якщо вибір зовнішньополітичного курсу не впливає на цей процес, то це не може викликати погіршення наших відносин. З нашого боку ми поважаємо право України реалізовувати рішення, які ухвалюють легітимно обрані керівники держави”.

Що ж до стрімкої дружби України й Росії, то деякі європейці зізнаються, що відчувають легке занепокоєння. Адже, єдиної позиції у ставленні до Росії європейські країни не мають - між дотриманням прав людини та нафтою, як правило, дуже важко зробити вибір.