Україна знову на порозі енергетичного "блек-ауту"
"Укренерго" видало наказ про відновлення виробництва електроенергії на ТЕЦ-6 і збільшенні обсягу генерації на ТЕЦ-5 у Києві. У столичній міськадміністрації констатували факт нестачі потужності та різкого зниження напруги в загальнодержавній енергосистемі, частиною якою є Київ.
Дефіцит в енергосистемі України наближається до 2000 МВт. Зважаючи на тривалі вихідні дні 25-28 червня до святкового дня Конституції України можна очікувати подальшого росту дефіциту електроенергії. Як наслідок це може призвести до проблем із постачанням електроенергії, віялових відключень і аварій на мережах.
Причиною щорічних (із 2014 року) і, на жаль, уже стандартних для літньої пори, проблем із виробництва електроенергії є дефіцит вугілля. Припинення поставок вугілля із неконтрольованих територій Донбасу спричинило стрімке скорочення запасів вугілля на складах ТЕC до рівня 1,4 млн тон. Із них лише 400 тисяч тон – це запаси вугілля-антрациту.
Як і минулого року буквально на декілька днів або ж максимум на 2 тижні залишається вугілля на Криворізькій, Луганській, Придніпровській і Слов’янській. Повторення минулорічної ситуації є свідченням того, що влада не робить висновків. І ситуація у вугільній галузі як і в цілому електроенергетиці – це рух "за течією".
Іще місяць такої "роботи" і Україна офіційно знову буде вимушена імпортувати електроенергію із Росії. Формально максимальний обсяг перетоку електроенергії із Росії сягає 1000 МВт. Але фактично це означає те, що Україна вже імпортує електроенергію із Росії, але скромно далі називає це перетоком.
Для того, щоб хоча би якось врятувати ситуацію, ТЕС України почали спалювати дорогий природний газ. Було ухвалено рішення включити в роботу газові теплоелектроцентралі у Харкові і газомазутні блоки на Трипільській і Запорізькій ТЕС.
Нічим не можуть допомогти і вплинути на ситуацію АЕС, які скорочують виробництво електроенергії. Чергова енергетична криза засвідчила, що АЕС не можуть функціонувати в режимі маневрування.
Показово, що вже третій міністр енергетики за останні два роки не може знайти оптимального рішення проблеми вугільної галузі, що відображається на ринку електроенергетики. При цьому, що Україну очікує літній енергодефіцит було зрозуміло іще в березні-квітні. У серпні 2015 року Україна опинилася за крок до часткового "блек-ауту". Нині "блек-аут" також дихає у спину. Тому навіть аргумент, що Насалик лише два місяці очолює міністерство енергетики, не є вагомим. Відповідно за песимістичного варіанту у влади є всього лишень один місяць для того, щоб налагодити поставки імпортного вугілля, відновити поставки антрациту із неконтрольованих територій Донбасу. А також нарешті перейти від слів до діла і розпочати реформу вугільної галузі, а не лише вирішувати проблеми за допомогою адмінресурсу.
Читайте також: Українцям майже вдвічі підвищили тарифи на тепло