В Україні автори музики отримують мізерні роялті через блокування реформи авторського права
Музика звучить в ресторанах, супермаркетах, на концертах, по радіо – за це автори повинні отримувати свої роялті. Ці гроши збирають організації по колективному управлінню правами. Їх в Україні було зо 20, усі щось збирали, але гроші не завжди доходили до авторів.
Три роки тому розпочалась реформа, згідно з якою в кожній сфері використання прав визначалась єдина акредитована організація, яка має збирати роялті для всіх правовласників. Це призвело до росту виплат та налагодило порядок на ринку. Але у сфері використання саме авторських прав на радіо та в ресторанах визначення таких організацій розтягнулось на три роки.
Зверніть увагу Піратство, колектори та гроші на вітер: що не так із захистом авторських прав в Україні
І навіть після проведення конкурсу міністру економіки знадобилось 9 місяців, щоб затвердити його результати. Увесь цей час автори втрачали свої гроші.
Утім після, нарешті, завершення конкурсу та можливого початку роботи, у парламентському комітеті з економічної політики на швидку руку розглянули і підтримали законопроєкт №5572 Микити Потураєва та Олександра Санченка.
Документ по суті скасовує усі акредитації організацій колективного управління та перекреслює реформу.
Один з цих депутатів – виходець їхнього концертного бізнесу. Зрозуміло, організатори концертів хочуть продовжити ситуацію коли можна не виплачувати гроші за проведення концертів і використання авторської музики,
– сказав Олег Долінський, керівник компанії COMP MUSIC.
"Другий з них, його компанія, а тепер це його компанія, в якій працює його син, поставляла програмне забезпечення для тієї організації, яка не перемогла в конкурсі", – додав Олег Долінський.
Автори отримують менші роялті, ніж могли б
Авторські виплати в Україні – дуже скромні – у десятки разів менше, ніж мали б бути, розповів Вадим Красноокий, лідер гурту Mad Heads. Наприклад, у сусідній Польщі суми роялті – подібні з концертними гонорарами артистів.
Українські автори отримують мізерні роялті: дивіться відео
"Якщо 9 місяців не виплачувалися авторські кошти – люди, які брали участь у заблокуванні акредитації, зробили авторам дуже погано. Немає можливості чесно і достойно заробляти, отримувати винагороду авторам за свою працю, чого б усі хотіли. А через це втрачає вся країна. Бо менше музики створюється. Або створюють її за кордон і там заробляють", – сказав фронтмен рок-гурту Mad Heads Вадим Красноокий.
Скасування конкурсу вдарить по креативній індустрії
Якщо конкурс таки скасують – це знову призведе до хаосу на ринку і вдарить по креативній індустрії, певні музичні продюсери. Адже досі було багато організацій – збирачів роялті, які могли конкурувати одна з іншою тільки демпінгом, намагаючись отримати виплати від одного, наприклад, ресторану.
Одна приходить і каже: "Платіть нам 100 гривень в місяць". Інша – "Платіть нам 50 гривень", третя – 25. Так ресторану, звичайно, добре. Але власникам авторських прав просто втрачають гроші. Потім наздогнати ці всі організації і отримати від них гроші було дуже складно,
– сказав керівник компанії COMP MUSIC Олег Долінський.
Артисти, автори, їхні представники звернулись з заявою до президента про те, що вони категорично не підтримують законодавчу ініціативу №5572. Листи на ім'я глави держави, парламенту та прем'єр-міністра надіслали міжнародні асоціації та компанії, які представляють закордонних артистів.
Читайте також Що таке франшиза простими словами і як вона працює: плюси та мінуси для підприємців
Зокрема, найбільша у світі музична компанія "Юніверсал" розглядає можливість подати позов на Україну з вимогою відшкодування втрат завдяки невиконанню зобов'язань, що прописані в договорі про асоціацію з ЄС щодо реформування колективного управління та збору роялті авторів, яких компанія представляє.