Українська економіка демонструє зростання

3 липня 2010, 13:28

Світовий банк підвищив прогноз зростання ВВП України у 2010 році з 2,5 до 3,5%. Втім такі оцінки нижче урядових прогнозів та поточного рівня зростання.

Зауважимо, у Мінекономіці прогнозують зростання валового продукту у поточному році до 3,7%, а за даними Держкомстату, у І кварталі ВВП зріс на 4,9%. Проте, вже за результатами ІІ кварталу, зростання сповільниться, переконані фахівці.

“Темпи росту в ІІ кварталі, вони не будуть такими високими, як у І кварталі, тому що не буде такого серйозного ефекту низької бази і темпи економічного зростання уповільняться у ІІ півріччі до рівня 2,5-3%”, - переконаний аналітик ІК BG Capital Віталій Ваврищук.

Фахівці зауважують, зростання ВВП базується чи не виключно на зовнішніх факторах, тоді як внутрішній попит залишається досить низьким. На цьому фоні Світовий банк погіршив прогноз інфляції на поточний рік з 10,6% до 12%.

“Фактором, який буде додавати кілька відсоткових пунктів до інфляцій, яка могла би бути меншою, буде відкладене, але необхідне підвищення тарифів на електроенергію, тепло, газ, тобто на ті речі, де існують в українській економіці структурні дисбаланси”, - зазначив старший економіст Світового банку Руслан Піонтківський.

Проте, вже з наступного року темпи інфляції мають сповільнитися, а в 2011 році становити менше 10%. Втім, у сьогоднішніх умовах, сповільнення інфляційних процесів не сприятиме виходу країни з кризи.

“З точки зору правління, сьогодні було б розумно не стримувати ці інфляційні процеси, для того, щоб дати українському виробнику нагнати обертів і зорієнтувати своє виробництво на домашній ринок, а не на експорт”, - вважає партнер компаній Deloitte Григорій Павлоцький.

Наразі, існує низка ризиків, які можуть призвести до перегляду макроекономічних прогнозів як міжнародних фахівців, так і Кабміну. Головним чинником, що впливатиме на економічну ситуацію в країні, експерти називають співробітництво з Міжнародним
валютним фондом.

“Ми чітко розуміємо усі ризики, що сьогодні існують, у нашому прогнозі є низка припущень, наприклад, у разі якщо Україні не домовиться з МВФ про співпрацю, наші показники будуть переглянуті”, - зазначив директор Світового банку у справах України Мартін Райзер.

Не дивлячись на скорочення обсягів експорту, яке прогнозують у наступному році, вплив його на зростання економіки знизить відновлення кредитування, переконані аналітики інвестиційних компаній. Однак, чекати різкого відновлення чи то економічного прориву не радять.