Українська поліція бореться не з наркомафією, а з наркозалежними, — правозахисники

7 лютого 2017, 16:36
Читать новость на русском

Нова поліція продовжує традицію колишньої міліції і зосереджує свої зусилля на переслідуванні наркозалежних, а не наркомафії.

Про це йдеться в аналітичному звіті "Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів", презентованого Експертним центром з прав людини. Згідно звіту, 74% виявлених у 2016 році поліцією наркозлочинів стосуються незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання наркотиків без мети збуту (ст.309 Кримінального кодексу). Водночас наркозлочини, пов'язані зі збутом, складають лише 8%, а злочини, пов'язані з організацією наркобізнесу, – менше 2%.

Правоохоронці продовжують імітувати боротьбу з наркозлочинністю, переслідуючи хворих людей, а не наркоторговців. Більшість зареєстрованих правоохоронцями у 2016 році наркозлочинів пов'язані зі зберіганням наркотиків без мети їх збуту. У 2016 ця ситуація вже досягла свого апогею – у попередні роки доля цієї категорії наркозлочинів у загальній структурі наркозлочинності була у 1,5 рази меншою,
– відзначив голова Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.

Правозахисники вважають: поліцейським невигідно боротись з наркобізнесом, оскільки "показники" набагато легше робити на наркозалежних. Вони, як і секс-працівниці, не можуть ефективно захиститися від поліції та готові брати на себе будь-які злочини. Водночас наркобізнес продовжує процвітати, нерідко – "під патронатом" самої поліції. Негативну роль відіграють і стереотипи, що панують в суспільстві.

Сьогодні у суспільстві закріплений стереотип, що майже кожна особа, яка вживає наркотики чи працює в сфері комерційного сексу, є злочинцем. Цей же стереотип розповсюджений серед працівників поліції. Наявність шаблонів, відсутність дієвого контролю за спілкуванням працівників поліції з відповідними особами, нерозуміння працівниками поліції причин, через які особа потрапляє у сферу наркоманії та секс-бізнесу є причинами того, що поліцейські під час виконання обов'язків іноді порушують права вразливих груп населення,
– наголосив начальник відділу уповноважених Голови НПУ з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Костянтин Тарасенко.

В аналітичному звіті "Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів" експерти дослідили причини та наслідки порушення прав наркозалежних та секс-працівниць, а також описали унікальний механізм запобігання свавіллю поліції – регіональні групи з протидії порушенням прав вразливих груп. Це команди, що складаються із адвокатів, журналістів, правозахисників та представників вразливих груп. Вони діють у шести обласних центрах: Сумах, Львові, Кропивницькому, Одесі, Дніпрі та Херсоні. Учасники самостійно збирають докази порушення прав людини у поліції та допомагають постраждалим відновити справедливість.

Перевага регіональних команд полягає в оперативному реагуванні на випадки порушення прав людей. Тих, яким дуже рідко вдається самостійно постояти за себе і які вже майже погодились, що "заслуговують" на незаконні, часто навіть зухвалі дії з боку представників правоохоронних структур. За мовчазної згоди більшості людей, до речі. Права людини мають дотримуватися завжди,
переконаний представник Сумської регіональної команди з протидії порушенням прав вразливих людей Олексій Загребельний.

Читайте також : Легалізувати все: "Конопляні джмелі" великі та не дуже