Українські студенти протестують проти платних послуг у ВНЗ
Столичні студенти, а поруч і викладачі вийшли під стіни Кабінету міністрів та Адміністрації Президента з вимогою скасувати платні послуги у вишах.
”Так як навчаючись навіть на бюджеті ти повинен сплачувати незрозуміло за що, за те що ти не прийшов, за те що ти здав залік на три, немає ніякого права перездачі і ймовірність того, що тебе спеціально будуть завалювати взагалі зростає в два рази, як мінімум”, - каже студентка п’ятого курсу Оксана.
”Студент, як домовлявся з викладачами так і буде домовлятися з викладачами, і це ніяким чином не зменшить, чи не збільшить кількість студентів на заняттях. Я вам з власного досвіду можу сказати”, - каже викладач Олеся Применко.
Схожа акція відбулась у 15-х містах України. Зокрема студенти Криму щодо вимог не сперечалися - наполягали на повному скасування постанови, яка вводить додаткові платні послуги в університетах та інститутах.
“Поки конкретно постанова не буде відмінена, ми не можемо відчувати себе спокійно, ми не можемо відчувати себе соціально захищеними”, - каже учасник акції (м. Сімферополь) Роман Пілепський.
Та найревніше свої права відстоювали львівські спудеї. У столиці Галичини кілька тисяч майбутніх фахівців пікетували обласну адміністрацію. Вони уже порахували, скільки втратять, якщо платитимуть за бібліотеку, спортзал і прогули.
”Я би просто платив 6 тисяч. А який сенс вчитися на державному і таку саму суму заносити їм туда?”, - каже студент Львівського інституту економіки і туризму Любомир.
Після мирних демонстрацій та гасел під стінами адмінбудівлі в хід пішли димові шашки.
У стіни обласної влади кидали яйця та непотріб. Організатори спробували зупинити юрбу, яка уже почала палити папір.
Погаласувавши досхочу, натовп довго розходився. Колишній міністр освіти та науки, а нині ректор Національного університету Іван Вакарчук вважає, платні послуги - дискусійне питання. Він певен: якщо студент пропустив, до прикладу, лабораторне заняття, то мусить відшкодувати вартість приладдя чи препаратів, які готують для роботи.
”Разом з тим це праця вченого, праця викладача, який знов приходить в час, який він не передбачав для себе, і знов ці створює установи”, - каже ректор Львівського національного університету ім. І. Франка Іван Вакарчук.
В Адміністрації Президента до студентів дослухалися частково. Кажуть повністю скандальну постанову не скасували, та найпринциповіші для студентів питання зняли.
”Ті питання, які взагалі виникали проблеми це користування Інтернетом, це фінансування лабораторних робіт, коли мова йде про витрачання суттєвих коштів і так далі. Це питання буде постійно під контролем. Ще багато треба переглядати”, - каже голова державного комітету інформатизації Володимир Семиноженко.
Постанову 796 - про платні послуги у вишах - уряд запровадив у серпні. Досі, запевняють організатори акцій, писали листи в Кабмін: їх, мовляв, там навіть не розглядали або надавали негативні відповіді. Наразі ж студенти чекатимуть - кажуть або усі їхні вимоги виконають, або знову страйкуватимуть.