Українці згадали жертв комуністичного режиму
Загинули, бо були українцями. 15 травня жертв комуністичного режиму згадують по всій Україні. Традиційно цього дня сотні людей приїздять до трагічно відомого лісу - Биківнянського.
“Мені шкода тих людей, що загинули, я б не сказала, що дарма. Однак шкода тих людей, що загинули внаслідок репресій, тому для мене це просто пам’ять”, - сказала киянка Інна Нілова.
Тисячі українців приходять до Биківнянського лісу як до могил рідних. Марії Панасівні було 15, коли у 37-му розстріляли її батька. А ще раніше сім’ю розкуркулили.
“В мого батька була клуня, повітка, коні, господарство, нова хата, ще дофарбовували. Потім вже зима, 40 градусів морозу, хату цю розвалили, все забрали”, - розповідає дочка репресованого Марія Ткач.
Попри поважний вік, жінка щороку приходить сюди з сином. Вони приносить українські рушники - символ пам’яті.
“Тут похований наш дід, якого безневинно вбили. Він дуже любив українські рушники, Україну свою любив як матір”, - каже внук репресованого Анатолій Ткач.
“50 чоловік в одній могилі”, - додав син репресованого Олександр Котко.
В Олександра Котка така ж трагічна історія, як і у більшості. Йому було 9 років, коли батька забрали і сім’я його більше не бачила. Сергій Котко - один з 15-ти тисяч репресованих, чиї імена вдалося ідентифікувати.
Загалом, за даними науковців, у Биківнянському лісі поховано понад 100 тисяч репресованих і страчених. Неугодних режиму вже мертвими привозили з підвалів Жовтневого палацу або ж розстрілювали безпосередньо у лісі. Офіційно зона поховань проіснувала з 1936 року і до війни.
“З одного боку Києва гітлерівські війська вступають, а НКВДисти тут ще дострілюють прямо в лісі”, - каже історик Сергій Вакулишин.
“Биківня - один із сильних символів того, що робилося під червоним прапором”, - сказав Президент України (2005-2010 рр.) Віктор Ющенко.
Про жахіття, які відбувалися у цьому лісі під Києвом, стало відомо лише зі здобуттям Україною незалежності. З того часу тут двічі намагались проводити розкопки. Нині тривають треті, організовані поляками. Однак статус у них археологічний - кримінальну справу закрили ще 10 років тому.
“Це є місце злочину. І коли сьогодні відкриті додаткові могили, треба було негайно поновлювати кримінальну справу за новими обставинами. Проведення судово-медичної експертизи описуються в протоколі слідства: кожна знахідка, кожна кісточка”, - каже екс-заступник Українського інституту національної пам’яті Роман Круцик.
“Дивний сон мені приснився - з рідним батьком я зустрівся, він явився мені в сні”, - каже син репресованого Олександр Котко.
Продовжити встановлення імен жертв політичних репресій в Україні у неділю закликав Президент. Втім у зверненні Віктора Януковича жодного слова про пошук винних. До того ж, "Биківнянські могили" у День жалоби глава держави так і не відвідав.