"Україну без газу" пропонують експерти з альтернативної енергетики
Адже потенціал генерації такої енергії та виробництва біопалива в Україні такий, що вже за 2 роки можна буде говорити про суттєве - принаймні вдвічі - зниження імпорту блакитного палива.
За оцінками фахівців, всі види альтернативних джерел енергії представлені і ефективно працюють в Україні. Розвиток більшості з них отримав підтримку від держави. Зокрема, ідеться про так званий "зелений тариф" - встановлену державою фіксовану ціну кіловата згенерованої енергії.
"Якщо теплостанція продає енергоринку свій згенерований кіловат за 58 копійок, то сонячна електростанція вже продасть такий кіловатт за 5,05 копійок", - каже фахівець з альтернативної енергетики Юлія Березовська.
Щоправда проекти мають локальний характер. Наприклад, у Криму так звані геліоколектори використовують для обігріву приватних пансіонатів та домоволодінь.
"Дана установка повністю автономна і повністю живиться від сонячної енергії. Попереду системи стоять чотири фотоелектричні модулі, які сонячну енергію перетворюють в електричну. І ця електрика живить всі насоси, всю автоматику самої сонячної котельної, яка виробляє тепло для отримання гарячої води і опалювання", - каже керівник Центру альтернативної енергетики Геннадій Іващенко.
Встановити сонячну систему - задоволення не з дешевих. Найпростіший, так званий "дачний" варіант, коштуватиме приблизно 5 тисяч гривень. Проте економія на комунальних тарифах становитиме до 80%. Період окупності - 3-8 років в залежності від обсягу споживання.
Крим може стати плацдармом для розвитку не лише сонячної, але й вітрової енергетики, переконують фахівці. Та за оцінками Європейського банку реконструкції та розвитку для генерації вітрової енергії придатні більше 40% території України. Близько 5000 МегаВатт енергії вітру можна отримати в середньостроковій перспективі і забезпечити третину від загального попиту на електроенергію в країні. Щоправда не всі альтернативні шляхи отримання енергії наразі є вигідними, констатують фахівці.
"Без дотацій і певних пільг нам складно вивести такі проекти на рентабельний рівень, тому що біодизель буде в півтора рази дорожче ніж традиційне паливо", - каже голова Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива Віталій Давій.
Та влада переконує - держава зацікавлена у розвитку альтернативної енергетики. Мовляв, Кабмін вже отримав низку пропозицій щодо реалізації таких проектів.
"Ми вже починаємо впроваджувати ці види енергії, але нам ще необхідно підготувати високовольтні мережі "Укренерго" для прийому подібного виду енергії", - каже перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв.
Та поки держава не поспішає, а іноземні інвестори лише приглядаються до українського альтернативного потенціалу. За оцінками експертів, для початку розвитку нетрадиційної енергетики в загальнонаціональному масштабі потрібен не один мільярд доларів.