Університети почали прийом документів абітурієнтів
Черги, тиснява і години очікування. Так здавали документи у перший день кампанії 2010-го.
Цьогоріч біля дверей приймальних комісій тиша. Абітурієнти вже напам’ять завчили перелік необхідних документів.
“Копію паспорта, копію ЗНО результатів, копію ідентифікаційного коду, медогляд”, - перелічує абітурієнт Олексій Бодня.
“Хотілося швидше закінчити це все, бо це такий головний біль”, - зізнається абітурієнт Владислав Шевченко.
Головний біль зникає за півгодини. Для Насті Дроботун КПІ - перший з трьох університетів, у які збирається подавати документи. У дівчини 195 балів з математики і потужна родинна підтримка.
“Я її тітка і мама є поруч. Ми всі прийшли. В мене бали загалом нормальні - думаю, поступлю сюди”, - кажуть Галина та Настя.
Відсутність черг у приймальних комісіях пояснюють суттєвим зменшенням кількості цьогорічних випускників. Відтак, Міністерство майже на чверть знизило держзамовлення. Втім головна причина порожніх коридорів - відсутність результатів ЗНО з усіх предметів.
“Фізики, географії, історії поки що немає, і як тільки вони появляться - черги будуть”, - сказав заступник відповідального секретаря приймальної комісії КПІ Юрій Мудрак.
В університеті Шевченка черги теж практично відсутні, попри завбачливість абітурієнтів і годинну затримку з прийомом документів.
“Дехто тут з 12 години ночі, дехто з 6 години ранку, але офіційно з 9 години приймають, ну повинні прийматися документи, тільки о 10 нас запустили”, - розповідає абітурієнтка Настя.
“Вони повинні внести в базу даних, а потім приймати документи - от в цьому вся затримка - вони не можуть ввійти на сервер”, - каже батько абітурієнта Анатолій.
З сервером цьогорічного нововведення - електронної системи вступу - все гаразд, переконують у Міністерстві. Мовляв, майже 600 тисяч гривень на місяць, що сплачують вузи за цю обов’язкову послугу - аж ніяк не на вітер.
“Електронний вступ працює. Зареєструватись там можна будь-якому вступнику, який не має особливостей вступу, а саме не є пільговиком, не має права першочергового зарахування”, - каже головний спеціаліст відділу моніторингу вищої освіти Міносвіти Алла Рибалко.
“Просто хотіла вже прийти, здати - я розумію, що в електронному теж можливо, але для мене це якось надійніше”, - сказала абітурієнтка Аліса Касарес.
З абітурієнтами погоджуються експерти. Мовляв, попри заяви Міносвіти, що офіційно до системи підключено 90 відсотків вишів, ще тиждень тому таким був кожен десятий університет. До того ж, електронна подача документів в Україні законодавчо не врегульована. Та й відповідний наказ Міністерства достатньо суперечливий.
“Не сказано впродовж скількох днів приймальна комісія повинна повідомити вступнику, що його електрона форма зареєстрована”, - каже директор ГО "Центру освітнього моніторингу" Павло Полянський.
Документи прийматимуть до 31 липня. 1 серпня з’являться перші рейтинги. Саме у цей час експерти радять абітурієнтам слідкувати за переміщеннями прізвищ у прохідних списках, щоб унеможливити маніпуляції.