Урядовці пропонують українцям рецепт економії тепла
Міністерство регіонального розвитку закликає змінювати традиції споживання тепла.
Теплові лічильники, утеплення стін та відмова від індивідуального опалення – це, на думку Мінрегіонрозвитку та експертів, дозволить не викидати кошти у повітря.
“Термоізоляція, термомодернізація в країні в цілому в нинішніх цінах обійдеться нам приблизно в 160 млрд грн. Але при цьому ми зекономимо як мінімум 5 млрд кубів газу, якого в нас немає”, – зазначив міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Анатолій Близнюк.
Якщо у світі на опалення 1 квадратного метру площі в рік витрачають близько 50 кВт енергії, то в Україні – до 200.
Припинити таке марнотратство в нових будинках у профільному міністерстві планують уже з поточного року.
За словами очільника відомства Анатолія Близнюка, ще на проектному етапі будівництва нормою стане витрачати на опалення до 75 кВт на квадратний метр. Утім, досягти таких результатів у старих будівлях, як зізнаються експерти, на практиці можливо лише за умови публічно-приватного партнерства. Практика якого в українському ЖКГ лише зароджується, і поки не надто вдало.
«На жаль, компанії, що працюють на ринку теплоенергетики, водопостачання та водовідведення, зіштовхуються з колосальними складнощами законодавчого характеру, що регулюють правила роботи на ринку. Ну й найголовніші складнощі - це та тарифна політика, яка сьогодні проводиться в країні».
— президент Асоціації приватних інвесторів ЖКГ Сергій Бульбас.
Та заради інвестицій урядовці таки обіцяють довести до логічного завершення справу економічно-обґрунтованих тарифів. Як повідомили в Нацкомісії регулювання ринку комунальних послуг, експерти вже сьогодні працюють над їх визначенням. Разом з тим, без адресних соціальних дотацій підвищувати тарифи не можна, стверджують у відомстві.
«Держава розуміє, що реформування системи тепло- та газопостачання неможливе без впровадження адресної соціальної допомоги. Сьогодні людям потрібно допомагати перейти на ринкові тарифи. Бо самі вони їх не зможуть сплачувати. І держава це розуміє».
— голова Нацкомісії регулювання ринку компослуг Валерій Саратов.
При цьому чиновники хочуть, аби таку допомогу українці витрачали на енергоефективні заходи. У тому числі на утеплення стін та встановлення теплових лічильників. Хоча би по одному загальному на кожен під’їзд. Тим часом у країнах Європи вони стоять ще й у кожній квартирі.
«В Західній Європі, в Словаччині, Чехії – там на кожному радіаторі стоять лічильники, що рахують імпульси. І кожен знає скільки грошей він повинен заплатити за тепло у відсотках порівняно до всього свого під’їзду, де стоїть загальний лічильник. І тоді кожен зменшує в себе».
— президент Міжнародної асоціації термоенергетичних компаній Дмитро Чубенко.
Подібні реформи, на думку чиновників, мають поліпшити інвестпривабливість комунального господарства. А вигоди від потенційних приватних інвестицій суттєві. Навіть базова модернізація українського ЖКГ може зменшити його енергоспоживання на третину. Що дозволить зекономити в тому числі й на природному газі, який на сьогодні в структурі собівартості виробництва теплової енергії сягає 60%.