В гості до Трампа: про що Порошенко розмовлятиме з президентом США

13 лютого 2017, 19:00
Читать новость на русском

Наприкінці лютого Петро Порошенко планує здійснити візит до США. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін уже активно готує цю надзвичайно важливу поїздку українського президента. З чим поїде Порошенко у Вашингтон і якими можуть бути результати візиту – розбиралися журналісти сайту "24".

Фактор Авдіївки

З моменту обрання Дональда Трампа новим президентом США офіційний Київ одразу розпочав шукати містки для налагодження діалогу з його адміністрацією і планувати візит Порошенка. Сам Дональд Трамп не виявляв особливої зацікавленості у зустрічі з Порошенком, оскільки для нього пріоритетом є налагодження стосунків з Путіним і врегулювання конфлікту в Сирії. "Українське питання" для американського президента – малознайоме, цим також і можна пояснити той факт, що Трамп не поспішав приймати рішення щодо зустрічі з українським колегою.

Ситуацію змінило загострення активних бойових дій в Авдіївці, яке відбулося одночасно з телефонною розмовою Трампа з Путіним. За 45 хвилин діалогу, що відбувся 28 січня, президенти не торкнулися питання пом’якшення антиросійських санкцій, на що явно розраховували в Кремлі. Крім того, Дональд Трамп заявив, що питання обмеження санкцій проти Росії зараз не на часі. Після цієї розмови вже 29 січня біля Авдіївки розпочалася ескалація військових дій, яка ледь не призвела до гуманітарної катастрофи в місті.


Загострення біля Авдіївки стало ще одним аргументом щодо необхідності зустрічі Порошенка і Трампа

Це стало причиною незапланованої телефонної розмови між Трампом і Порошенком 5 лютого. Американський президент, серед іншого, запевнив українського колегу в тому, що США братимуть активну участь у відновленні миру вздовж усього україно-російського кордону. Пізніше Клімкін розказав деталі цієї телефонної розмови. За його словами, Порошенко дуже докладно поінформував Трампа про ситуацію навколо Авдіївки. В свою чергу, зазначив він, "з боку американського президента звучали дуже глибокі питання, які свідчать, що він знав факти і це була дійсно гарна бесіда". Клімкін зауважив, що нова адміністрація США знає, якої дотримуватися політики і в чому полягають її інтереси.

А її інтереси полягають у тому, щоб підтримати демократичну європейську Україну і щоб ми ніяким чином не повернулися до пострадянської реальності,
– заявив глава МЗС.

При цьому Павло Клімкін заявив, що за кілька днів поїде до Вашингтону готувати візит Порошенка. Хоча наразі невідомо, чи відбудеться зустріч Дональда Трампа і Порошенка, але українське МЗС над цим працює. Швидше за все, президенти все ж таки зустрінуться.

Червоні лінії Києва

Основні теми, які обговорюватимуть президенти – Мінські угоди і питання безпеки. На думку спостерігачів, дуже добре, що Петро Порошенко зустрінеться з Дональдом Трампом раніше Путіна. Хоча в Кремлі демонстративно спокійно і водночас зверхньо віднеслися до цього. Як зазначив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, Росія не буде заперечувати, якщо президент проведе спочатку зустріч з Петром Порошенком, а потім – з Путіним. Пізніше він додав: що Трамп і Путін все одно зустрінуться на саміті G20 у липні, натякнувши, що Україна, на відміну від Росії, не належить до "Великої двадцятки".

Крім того, також дуже важливо, що нещодавно Петро Порошенко відвідав Берлін, де заручився підтримкою канцлера Німеччини Ангели Меркель щодо збереження антиросійських санкцій до тих пір, поки Москва не виконає повністю Мінські домовленості. За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, сьогодні одна з найбільших небезпек для України – намагання підштовхнути Вашингтон до вирішення конфлікту на Донбасі без участі Києва. З цим, переконаний Фесенко, і пов'язане загострення на Донбасі – мовляв, Росія його ініціювала, щоб показати Трампу, що нібито Київ почав військові дії.

Тому, наголошує експерт, Київ повинен докладати всіх зусиль, щоб цього не сталося. І в цьому напрямку українська влада вже робить певні кроки. Зокрема, візит Петра Порошенка в Берлін показує, що він напередодні поїздки в США хоче виробити спільну позицію з Німеччиною.


Порошенко заручився підтримкою Ангели Меркель щодо санкцій проти Росіії

Канцлер Німеччини Ангела Меркель, швидше за все, прислухається до наших аргументів. Якщо українська позиція щодо санкцій проти Росії буде підкріплена Меркель і ще прем’єр-міністром Британії Терезою Мей, то на переговорах з Білим домом Порошенко може посилатися на їхню думку,
– говорить Фесенко.

На думку політичного експерта Сергія Постоловського, Порошенку потрібно показати адміністрації Дональда Трампа певний алгоритм дій, виконання якого привело б до конкретного результату.

"Тобто, щоб це була не проста демагогія і чергова обіцянка. Без реальних дій зростає ризик відновлення відносин США і Росії за рахунок українських національних інтересів", – зазначив політолог.

Водночас, вважає політичний експерт Михайло Басараб, у вирішенні конфлікту багато що залежить від жорсткої позиції України, яка має бути чіткою і визначеною. Україні потрібно оголосити чіткі маяки або червоні лінії, через які ми не переступимо, оголосити наші принципові позиції, вимагаючи від міжнародної спільноти відповідної реакції.

І це мають бути не лише політичні заклики, вони мають базуватися на підписаних документах ООН і інших міжнародних організацій. Правова позиція України бездоганна. Необхідно лише наполягати на своєму і апелювати до світового співтовариства дотримуватися норм міжнародного права і гарантій, наданих Україні,
– наголосив Михайло Басараб.

Експерти переконані: ситуація під Авдієвкою – це козир в руках Порошенка. На думку Володимира Фесенка, Росія продовжить просувати свій сценарій вирішення конфлікту на Донбасі: спочатку реалізація політичних угод без вирішення питання безпеки. Але, наголошує експерт, загострення ситуації біля Авдіївки показує, що без вирішення безпекових питань не може бути ніяких виборів.

Сергій Постоловський також зазначає: ситуація в Авдіївці дозволяє Україні пропонувати свій порядок денний по вирішенню конфлікту на Донбасі.

Водночас на даному етапі є певні проблеми у взаємовідносинах з новою адміністрацією Трампа. За словами Фесенка, раніше, коли виникали подібна ситуація в Україні – загострення на Донбасі, то американці щодо Росії реагували набагато жорсткіше. А зараз реакція стриманіша. Така стримана позиція Білого дому говорить, що США все-таки планують домовлятися з Росією і, мабуть, не хочуть зараз робити різкі заяви, щоб не руйнувати ці наміри.

Зміна Мінського формату і надання летальної зброї

Звичайно, темою переговорів буде не тільки проблема конфлікту на Донбасі, хоча вона буде ключовою. На думку політичного аналітика Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, Трамп і Порошенко обговорюватимуть і економічну співпрацю. Зокрема, американських інвестицій в Україну, в сфері атомної енергетики, військово-промислового комплексу. При цьому, вважає політичний аналітик, те, що обидва президенти бізнесмени, – хороша передумова для зустрічі. Але, звичайно, є ризик, що Трамп і Порошенко можуть не домовитися.

Та все ж обговорення ситуації на сході України буде в центрі уваги на переговорах. Як зазначає Сергій Постоловський, те, що зараз відбувається на Донбасі, дозволяє Києву піднімати питання переформатування неефективних Мінських угод. На його думку, Україна має повне право апелювати до підписантів Будапештського меморандуму, в першу чергу, до США і Великобританії.

Три роки Мінська-1 і Мінська-2 засвідчили неефективність цих домовленостей. Єдина користь – ми виграли час для зміцнення армії, також це дозволило зменшити активні бойові дії. Але час показує, що Росія продовжує дотримуватися своєї силової політики. Як тільки Захід і Україна не погоджуються на умови Кремля щодо так званого "мирного" врегулювання, одразу розпочинається ескалація бойових дій,
– наголошує експерт.


До вирішення конфліікту треба залучити підписантів Будапештського меморандуму: США і Британію

Тому, говорить він, потрібна нова конфігурація. Водночас Постоловський вважає, що результати візиту Петра Порошенка в США залежатимуть від того, чи вдасться українському президенту переконати Білий дім у тому, що Америка і надалі має підтримувати Україну. Головне, щоб там розуміли, чому саме Штати мають це робити.

Без реальних дій з боку Києва зростає ризик відновлення відносин США і Росії за рахунок українських національних інтересів,
– зазначив політолог.

Постоловський позитивно оцінив той факт, що Порошенко зустрінеться з Трампом раніше Путіна. Але зауважив, що є два порядки денних: український і російський. Трамп, як бізнесмен, обиратиме найкращу пропозицію. Але остаточне рішення він не ухвалюватиме одноосібно.

На це матиме вплив його ближнє оточення. Зокрема, віце-президент Майкл Пенс, який дуже поміркований і обережний, а також держсекретар Майк Тіллерсон. Якщо говорити про більш проросійськи налаштованих представників його адміністрації, то це його радники і Стівен Беннон. Але ми в цьому питанні можемо розраховувати на підтримку Республіканської партії, зокрема, сенатора Джона Маккейна,
– вважає експерт.

Експерти не виключать можливості надання США Україні летальної зброї. Володимир Горбач нагадав, що Трамп під час виборчої кампанії робив заяви щодо зброї для України. Сергій Постоловський вважає, що такі переговори вже йдуть. Нагадаємо, що на початку лютого сенатор-республіканець Джон Маккейн, голова комітету з питань збройних сил, надіслав листа Дональду Трампу, в якому закликав надати оборонну летальну допомогу, яка необхідна українським збройним силам для захисту.


Однією з важливих тем переговорів лишається надання Україні летальної зброї

З іншого боку, багато чого в переговорах між США і Україною залежатиме від ситуації в Сирії, яка для Вашингтону є набагато важливішою. Трамп не раз говорив про те, що Росія може стати союзником у боротьбі з Ісламською державою. Питання, чи вдасться Києву і Порошенку зокрема переконати Дональда Трампа в тому, що Росія – не менша загроза для цивілізованого світу, ніж ІДІЛ. З одного боку, в України є достатньо доказів того, що на сході України не громадянський конфлікт, як намагається це показати Москва, а війна із зовнішнім агресором. З іншого, як зазначає Михайло Басараб, проблема в нездатності провідних держав світу ухвалити адекватне політичне рішення.

Чи вдасться Петру Порошенку переконати Дональда Трампа – прогнозувати складно. Навряд чи президент США поспішатиме з рішенням. Тим більше, Україна – не в першочергових його планах. Та сам візит Порошенка свідчитиме про початок діалогу, а переговори дозволять Україні безпосередньо пояснити свої позиції і показати, що наша держава розділяє демократичні цінності і завжди була і є послідовним стратегічним союзником США. І що від вирішення конфлікту на Донбасі залежить безпека у всій Європі.

Читайте також: Спекотна Авдіївка: про причини і наслідки чергового загострення на Донбасі