В Уельсі та Мінську шукали дипломатичні важелі розв'язання конфлікту на Донбасі
Регулярні військові частини російської армії цього тижня пішли у наступ по східному кордону України. Жорстокі бої, в яких українські військові змушені відступити — якраз напередодні саміту НАТО в Уельсі та зустрічі у Мінську.
Україна отримала підтримку від НАТО
Україна приїхала на дводенний саміт за підтримкою країн-членів Альянсу. І вона її отримала. НАТО на боці Києва і по інший бік барикади відносно Москви. Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що Альянс готовий допомогти Україні підвищити обороноздатність і надати практичну допомогу.
Наша підтримка є конкретною та практичною. Ми створили цілий пакет заходів для того, щоб Україна могла краще забезпечити свою безпеку. Ми зосередимо свою увагу на кібер-захисті, логістиці та системі командування і комунікації. Ми допоможемо із реабілітацією поранених на сході та допоможемо здійснити оборонну реформу,
— каже генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.
НАТО не зможе надати Києву військово-технічну допомогу
Конкретним рішенням на саміті стає створення трастових фондів для України, через які Київ отримає 15 мільйонів євро. Військово-технічної допомоги від Альянсу не буде. Водночас, окремі країни, члени НАТО, начебто, готові постачати в Україну високоточну зброю. Про це повідомив Президент Петро Порошенко. Хоча підтвердження цієї інформації з боку західних лідерів так і не було.
Я ніколи не відчував такої підтримки від усіх членів НАТО та голів урядів країн Північно-атлантичного альянсу, яка була продемонстрована сьогодні. Це визначальний момент за усі 20 років співпраці між Україною та НАТО,
— каже Президент України Петро Порошенко.
Експерти переконані, що сучасний Північно-атлантичний альянс не може гарантувати "парасольку миру" українцям. Адже ця структура неоднорідна за своїми політичними вподобаннями. І останні проросійські заяви керманичів Чехії, Словаччини та Угорщини, які поставили під сумнів посилення санкцій проти Росії це підтверджують. Тож, потрібно орієнтуватись на взаємодію з державами-друзями України, радять експерти.
"Якщо просто подивитись на історію, то набагато вигідніше орієнтуватися на спілку зі США, що роблять всі країни, які реально воюють. Ізраїль, Південна Корея, Тайвань. Це швидше, бо ти залежиш від однієї адміністрації, а не від 28-ми, частина з яких — відверті політичні карлики і частина з яких відверто на прямому чи непрямому утриманні Кремля", — важає політолог-міжнародник Геннадій Друзенко.
У Мінську відбулось засідання тристоронньої контактної групи щодо Донбасу
Поки в Уельсі п’ятий Президент Петро Порошенко шукав союзників у війні проти Росії, його попередник Леонід Кучма у Мінську просив терористів Путіна не стріляти.
Про перемир'я домовились і навіть підписали протокол з 12-ти пунктів, де зокрема, регіонам передбачено більше повноважень.
Головне в протоколі — припинення вогню,
— наголосив представник ОБСЄ з питань врегулювання ситуації в Україні Адельхейд Тальявіні.
"Важливо, щоб перемир'я тривало довго. В цей час ми продовжуватимемо політичний діалог, який може принести мир та стабільність на Донбас. Хочу повідомити, що є і дорожня мапа практичних дій, де розписано, як впроваджувати кожен із дванадцяти пунктів перемир'я", — зазначив Президент України Петро Порошенко.
Бої на Сході таки трохи вщухли. Як довго триватиме таке перемир'я — невідомо, адже представники так званої "ЛНР" не збираються змінювати курс на від'єднання від України.
В Україні стримано сприйняли результати мінських домовленостей
"Поганий мир" краще, ніж війна, — кажуть експерти. Проте, віри останнім домовленостям із терористами не ймуть. Можливо, вони покликані стати перепочинком для перегрупування та зміцнення сил АТО.
Немає гарантій дотримання перемир'я, вогонь може спалахнути будь-якої миті,
— каже політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.
У ЄС теж мають свої карти для "гри" з Путіним — санкції. Чергова хвиля ембарго, яку вже анонсували — поки питання часу. Німецький канцлер попередила, що їх не вводитимуть, якщо на Донбасі припинять війну.
Припинення вогню не є припиненням вогню лише за домовленістю, а за багатьма іншими процесами, які мають пройти опісля. Необхідно перевіряти, чи припинення вогню діє. Перевіряти, чи російські війська, які є у східній Україні, відійшли. Чи є там буферна зона або щось подібне до неї? Багато речей мають бути врегульовані,
— повідомила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Контролювати дотримання перемир'я будуть українське МЗС та ОБСЄ
За дотриманням миру на Донбасі доручили слідкувати МЗС та ОБСЄ. Втім не минуло й доби, а у РНБО звітують про десяток обстрілів. А луганські терористи запрошують у вівторок на прес-конференцію на тему "Чому Київ не дотримується миру?". Гра у карти на геополітичному столі триває.