На Донбасі може з’явитися свій Нью-Йорк
Частина жителів селища Новгородське на Донеччині виступила з ініціативою щодо переймування їхнього населеного пункту на Нью-Йорк. Так чином вони хочуть повернути історичну назву. Новгородське розташовується неподалік селища Неліповка та підпорядковується Торецькій військово-цивільній адміністрації.
Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, не проти, аби нинішнє Новгородське повернуло собі історичну назву, передає "Вільне Радіо".
"Якщо мешканці мають таке бажання обгрунтоване та його проговорено спільно, то їхнє клопотання буде розглянуто та ухвалено позитивне рішення", – зазначив він.
Згідно з законодавством, після того, як керівництво області погодить перейменування, це питання мають розглядати у парламенті. До Верховної Ради VIII скликання двічі подавали проєкти постанови про перейменування Новгородського на Нью-Йорк. Щоправда, через переобрання органу їх відкликали.
Що відомо про Нью-Йорк на Донеччині
Як пише ресурс "Етнографічний Донбас", це населений пункт заснували в 1877 році німці, яких запросила імператриця Катерина ІІ.
За однією з версій, ця німецька колонія отримала назву Нью-Йорк завдяки людині з прізвищем Унгер, який є одним із власників першого підприємства в місті підприємства – парового млина. Він нібито здійснив візит до США, коли там був промисловий і економічний підйом, і поїздка його так вразила, що, повернувшись, запропонував поселення назвати Нью-Йорком. Тоді тут проживали близько 100 робітників, що які працювали на млині Унгера та у прилеглих майстернях. Саме селище не мало офіційної назви, лише у деяких документах його згадують як Заводське.
За іншою версією, на Донеччині утворився Нью-Йорк через відомого промислового діяча Якова Нібура, який тут відкрив свій завод господарського машинобудування. Перша дружина Нібура померла, а друга була американкою. Вона дуже сумувала за своєю Батьківщиною, і у 1891 році з нагоди дня народження жінки Нібур зробив їй подарунок – приніс підписану губернатором грамоту, в якій мовилося, що заводське селище Якова Нібура з цього дня носитиме назву Нью-Йорк.
Cьогодення та минуле Нью-Йорка на Донбасі
Німецька колонія розвивалася активними темпами. Також з часом це поселення стало більшим і ширшим. До наших днів з тих часів тут збереглися магазин братів Хамм і школа для дівчаток. Проіснувало селище з назвою Нью-Йорк до 1951 року, поки президія Верховної Ради української РСР не видала указ про його перейменування на Новгородське. Сьогодні про його стару назву нагадують газопаливні станції, що досі мають назву "Нью-Йорк".
Рішення про перейменування Нью-Йорка на Новгородське