В Україні можуть оголосити дострокові парламентські вибори
Політологи стверджують: на Банковій вже готують план, як розпустити чинний парламент.
Рік – до президентських, півтора – до парламентських виборів. Це час, коли ще можна влаштувати позачергові перегони, бо з жовтня парламент стає фактично недоторканим. За законом його не можна розпускати за рік до чергових виборів. Представники фракції Президента, якому приписують найбільшу зацікавленість у дострокових, кажуть, що підстави для цього є.
Читайте також: У Верховній Раді обговорюють прес-конференцію Порошенка та заяву Гройсмана про вибори
Опозиційні до гаранта народні депутати підозрюють: схема розпуску парламенту вже відпрацьовується на Банковій, бо мовляв, Петро Порошенко розуміє, що на другий президентський термін його не оберуть. Про це свідчать і соціологічні опитування. Відтак, поки влада і адмінресурс в руках, Порошенко вирішив підготувати для себе запасний варіант, і провести в Раду більше своїх людей.
Петро Порошенко для того, щоб врятуватися в разі, якщо він програє вибори президента, хоче вже зараз зафіксувати своє представництво на наступний парламент, щоб в разі поразки мати хоча б якийсь імунітет, а також своїх людей в політиці, щоб розторговувати його інтереси вже у наступному політичному циклі і так далі,
– коментує народний депутат БПП Сергій Лещенко.
Лещенко також припускає, що дострокові парламентські вибори – це ще й можливість позбутися Прем'єр-міністра, адже останнім часом Володимир Гройсман вийшов з-під контролю Банкової та грає проти Порошенка на користь Яценюка. Деякі експерти кажуть, що чутки про позачергові вибори, це ще й залякування своїх колег з "Народного фронту", адже відносини між двома коаліційними фракціями стають дедалі напруженими. Відтак, вірогідність, що політична сила Арсенія Яценюка потрапить до парламенту наступного скликання замала.
У мене немає жодних сумнівів, що сценарій дестабілізації дочасних виборів – це є зовнішній сценарій. І хочу повідомити, що вибори у Верховну Раду України відбудуться згідно Конституції в останню неділю жовтня 2019 року,
– заявив Голова Верховної Ради Андрій Парубій.
Читайте також: Чому Вакарчук може податись у президенти: коментар політолога
Експерти вважають, що дострокові вибори до Верховної Ради вигідні не тільки президентській фракції. Виграють і опозиційні сили. До речі, Президент України має право розпустити Верховну Раду лише в трьох випадках. Перший: якщо Парламент не сформував новий Уряд після розпуску старого. Друга підстава – якщо депутати не збираються на пленарні засідання. І остання причина – якщо розвалиться коаліція.
Також припускають, що Банкова може реалізувати декілька шляхів: або народні депутати висловлять недовіру Уряду Гройсмана, або БПП вийде зі складу коаліції, або президентська фракція навмисно провалюватиме голосування за важливі законопроекти. Утім, якщо дострокові парламентські вибори все ж будуть, то голосуватимуть українці за старим виборчим законодавством.
Новий виборчий кодекс, який передбачає голосування за відкритими партійними списками, ще доопрацьовують. Нардепи внесли майже чотири з половиною тисячі поправок. Утім голосів за остаточне його ухвалення ще немає. Тож і на порядок денний документ не вносять. Відтак, у разі дострокових виборів до парламенту потраплять мажоритарники та "свої люди" у виборчих списках.
Нагадаємо, опозиційні депутати і політологи подейкують, що Верховну Раду можуть переобрати раніше, наприклад у серпні цього року.