В Україні можуть виготовляти доступні ліки для онкохворих
В Інституті ядерних досліджень могли б виробляти ліки для онкохворих. Але в науковців грошей не вистачає не те, що на виробництво, а навіть і на саму роботу ядерного реактора.
Доступ до ядерного реактора, або як його тут називають ВВР-М, має дуже обмежене коло людей – він засекречений. Кілька років тому обладнання модернізували до міжнародних стандартів, замінили 80% оснащення. Таким чином, ядерний реактор віком півстоліття може ще пропрацювати мінімум до 31 грудня 2023 року.
За півроку дослідницький реактор працював всього близько тижня. Одна година його роботи коштує майже 30 тисяч гривень. У науковців не має таких грошей, тому ВВР-М запускають лише для комерційних замовлень. А потім знову переводять у режим сну.
Читайте також: Українське підприємство поновило виробництво ракет-носіїв
Дослідницький реактор не потужний. І хоча розміщений, фактично в житловій зоні Києва, експерти запевнили, що ніякої загрози не становить. Тут зовсім інші принципи контролю ланцюгової реакції.
Завдяки цьому реактору українські науковці зробили цілий ряд відкриттів у галузях радіобіології та радіоекології. Навчились навіть працювати з такими елементами як Техницій та Молібден. Вони незамінні при лікуванні та діагностиці онкологічних захворювань.
На сьогоднішній день не існує вітчизняного виробництва біофармприпаратів. Ці препарати доводиться купляти за кордоном,
– пояснив заступник директора з наукової роботи Володимир Тришин.
На світовому ринку за рік Техніція продають на півтора мільярда доларів. Але Україна з потенціалом виробника може бути лише покупцем. Науковці впевнені, що готові змінити ситуацію, та для цього треба побудувати лабораторію вартістю 20 мільйонів гривень.
Але бюджетних грошей на науку не вистачає, держава не зацікавлена в розвитку власних ядерних фармпрепаратів. А переплачені мільйони доларів пацієнти компенсують з власної кишені.