В Україні росте 84 дерева, яким понад тисячу років
Вони пам'ятають ще римлян. 84 дерева, яким більше тисячі років, віднайшли екологи по всій Україні.
Двом з них взагалі по 2 тисячі років. Кажуть, знайти унікальні старі дерева можна самотужки за польською методикою - чим товстіше дерево, тим воно старіше.
“Вимірюється обхват на висоті метр тридцять – це стаціонарний замір та множиться на деякий коефіцієнт. Для кожної породи дерева є визначений коефіцієнт. Ну, ось наприклад, горіх – 1, платан – 0,3”, - каже директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.
Найбільше вікових дерев росте в Криму. Тисячолітніх ветеранів там понад півсотні. Разом з тим, екологи запевняють - на півострові ще багато територій, де можуть рости такі велетні. Заховані вони здебільшого на державних дачах.
”Туди вже 80 чи 90 років доступу немає , так само, як, наприклад, немає доступу до Межигір'я ,який теж з 30-х років минулого сторіччя. Теж немає доступу, але там були славнозвісні дуби Володимира біля Дзвінкової криниці, тобто, нам би дуже хотілося попасти на ці дачі, тому що там мають бути ще старі дерева”, - каже представник Київського еколого-культурного центру Сергій Шнайдер.
Натомість, за кордоном до свідків історії відноситься з особливою повагою. Наприклад, у Великій Британії до спеціального списку занесено понад 200 тисяч дерев.
У свою чергу, закон офіційно захищає менше 5 дерев, тоді як у найбільшій безпеці дерева в Києві - під свою опіку міська влада взяла півтори сотні велетів.
”Була так звана священна дубрава - дубовий ліс, який в основному вирізали на потреби обігріву населення під час громадянської війни, кажуть, що тут загинули тисячі і тисячі дерев і можливо серед них були навіть якісь і більші за розміром і віком. А залишилось від усього цього дубового лісу тільки два дерева”, - каже любитель дерев Сергій Фролкін.
Одне з найстаріших дерев - Запорізький 700-річний дуб, під яким колись, за легендою, козаки писали лист Султану. 20 років тому велетенське дерево почало всихати. Але одна гілка досі щороку зеленіє.
”Жолуді дуба, росточки дуба роздаємо по всьому світу. Ось у цьому році поїхали у Владивосток, в Сибір - козакам сибірським. В Білорусь, у Польшу, в українську громаду Польщі. І також по всій Україні”, - каже директор школи козацького бойового мистецтва "Спас" Костянтин Рижов.
Загалом, екологи говорять про понад півтисячі стародавніх дерев, що ростуть на території України.