В Україні спростили реєстрацію ФОП для іноземців

30 січня 2018, 17:35
Читать новость на русском

Відтепер, для реєстрації фізичної особи-підприємця в Україні іноземцям не потрібна посвідка на проживання, а адреса місцезнаходження може бути підтверджена іншими документами – наприклад, договором оренди нерухомості, що розміщена в Україні. Це суттєво спрощує співпрацю українських компаній з іноземними громадянами як із ФОПами.

Це стало можливим завдяки спільній роботі представників членів фінансово-правового комітету Асоціації "ІТ України", експертів BRDO та Міністерства юстиції України. Зокрема, було випущено роз’яснення щодо визначення "Місця проживання/місцезнаходження фізичної особи-підприємця".

Неможливість іноземця зареєструватися у якості підприємця без посвідки на проживання була виявлена нами під час комплексного аналізу ринку розробки програмного забезпечення. Цей бар’єр детально описаний у Зеленій книзі, що підготовлена в результаті цього аналізу та доступна на сайті regulation.gov.ua. Ми вдячні Міністерству юстиції за роботу над скасуванням цього бар’єру та сподіваємося на плідну співпрацю щодо інших ініціатив,
– відзначив керівник сектору "IT та Телеком" Офісу ефективного регулювання Олександр Кубраков.

У BRDO роз'яснили: одним із головних факторів, що сприяє розвитку індустрії інформаційних технологій та ІТ-бізнесу в Україні, є можливість використовувати спрощену систему оподаткування, так звану "третю групу", що наразі виступає аналогом систем стимулювання галузі в інших країнах. Інший чинник, який позитивно впливає не лише на ІТ-галузь, а й на інші індустрії, – це умови для вільного пересування фахівців між країнами та зрозумілий механізм налагодження законної підприємницької діяльності для іноземців в Україні. Але до цього часу в нашій країні існували обмеження, які значно ускладнювали співпрацю українських компаній з іноземцями як з фізичними особами-підприємцями.

Для того, щоб підприємство мало можливість укласти договорів з іноземцем-ФОП (наприклад, розробником програмного забезпечення з іншої країни), необхідні дві умови: іноземець має перебувати в Україні на законних підставах та бути зареєстрованим як ФОП в Україні. Здається, все просто. Але обидва пункти створюють значні обмеження.

По-перше, під законними підставами для перебування в Україні мається на увазі в тому числі наявність посвідки на тимчасове проживання, отримання якої неможливе, якщо іноземець хоче працювати без працевлаштування на українському підприємстві або при роботі за моделлю ФОП, без довгострокового проживання в Україні.

По-друге, для відкриття в Україні ФОП громадянин іншої країни має подати заяву про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, яка містить графу "Місце проживання/місцезнаходження фізичної особи-підприємця". І саме ця графа викликала труднощі – реєстратори трактували дане положення як обов’язок іноземця мати зареєстроване місце проживання у розумінні Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", що в свою чергу вимагало наявності посвідки на тимчасове проживання. Тобто, іноземці не мали можливості відкрити ФОП в Україні без отримання посвідки на проживання. Тепер ці бар'єри зняті.

Президент Асоціації "ІТ України", керуючий директор GlobalLogic Україна Ігор Бєда відзначив, що для української ІТ-індустрії можливість безперешкодно співпрацювати з іноземцями на контрактній основі – довгоочікувана перемога.

Це пожвавить обмін досвідом в галузі, сприятиме розвитку спеціалістів, що сукупно створить додаткові умови для розвитку інформаційних технологій в нашій країні. Дана можливість зробить Україну більш відкритою для іноземного людського капіталу, збільшить надходження в держбюджет у вигляді податків,
– пояснив Ігор Бєда.

Читайте також: RAB-регулювання за поточних умов погіршить ведення бізнесу та підвищить тарифи на електроенергію