В Україні триває мобілізація: труднощі, нововведення, альтернативи
Брат біля воріт змусив українців мобілізуватися. Військомати за усі 20 років незалежності не бачили стільки охочих служити Україні, скільки за останній місяць.
Чоловіки при справі: армія, Нацгвардія, альтернативна військова підготовка.
Мобілізація - процес неорганізований
17 березня виконувач обов'язків Президента України Олександр Турчинов оголосив часткову мобілізацію. До лав Збройних Сил планували призвати офіцерів запасу, але запрошення отримали й ті, хто не служив. І навпаки, люди зі званнями і кількома військовими професіями часто не можуть допроситися в армію. Мобілізовані розповідають про напрочуд неорганізований процес. Олександру Омельчуку повістку вручили о пів на першу ночі, у військомат викликали на сьому ранку.
"Ми прочекали там, мабуть, вісім годин. Нас повантажили в автобус, відвезли в Житомир в штаб корпусу. Там офіцер, який приймав нас, спитав, хто не служив. Сім людей, в том числі я, підняли руки. Він сказав: "Ну, ви поїдете додому, швидше всього". Ну от ми поїхали додому", - розповів Олександр Омельчук, який отримав повістку.
"Реально не треба було дьоргати людей, якщо в штат зараховували виключно тих, хто служив. Людина приїхала з такою стопкою документів медичних, що у нього там все-все погано. Він каже: "Мене треба раз на 2 тижні прокапувати, ліки я з собою взяв. Мені треба, щоб тільки мене там хтось прокапав". Тобто люди реально не ховаються", - каже Олександр Махно, який отримав повістку.
Соціальні гарантії для мобілізованих
Вже 24 березня Секретар Ради Нацбезбеки і оборони Андрій Парубій оголосив, що до лав Збройних Сил України мобілізовано 10 тисяч громадян. Верховна Рада проголосувала за соціальні гарантії для них: згідно з ухваленим законом за кожним мобілізованим зберігається його робоче місце та середня заробітна плата.
"На протязі року термін дії цього Закону. Але ситуація така, що люди зараз максимум викликані на 45 діб. Якщо не дай Боже щось станеться, то без сумніву цей термін буде продовжений", - пояснив народний депутат України Віктор Чумак.
"Саме в цьому Законі покарання для роботодавця не прописано. Оскільки він спрямований саме на забезпечення соціальної підтримки працівників і майбутніх військовозобов’язаних. Якщо будуть мати місце часті випадки зловживання цим Законом на час прийняття працівника в Збройні Сили України, то я думаю, що буде прийнята така поправка", - вважає юрист Роман Мельник.
Нове-старе військо України - Національна гвардія
Рішенням Парламенту 13 березня на базі внутрішніх військ МВС створюється Національна гвардія.
Насправді депутати повернули назву війська, яке існувало в Україні з 1991 до 2000 року. Тоді Нацгвардія захищала українські кордони під час конфлікту у Придністров'ї і підпорядковувалась спершу Верховній Раді, а потім Президенту.
"Першим завданням її було захист конституційного ладу від насильницького його повалення, пройшли роки і в 2000-му році Рада національної безпеки та оборони розглянула питання доцільності. Проаналізувавши ситуацію, вирішила, що загрози поваленню конституційного ладу в Україні немає і тримати Національну гвардію та Внутрішні війська, функції яких перетинаються, для України і обтяжливо, і не було необхідності", - розповів командувач Національної гвардії України (1995-1996) Олександр Кузьмук.
Підпорядковується це формування Міністерству внутрішніх справ.
Гвардійці бувають двох типів:
Контрактник - працює на постійній основі, отримує заробіну плату, яка стартує від 1850 гривень.
Резервіст - після двотижневих навчань повертається додому, якщо буде необхідно, його призовуть на службу.
Планується, що загальна кількість штатних гвардійців становитиме близько 60 тисяч осіб, планують підготувати і чимало резервістів.
"Резервістів, які зараз оголошені на мобілізацію, будемо 52 тисячі мати, а потім ще, якщо необхідно буде", - заявив Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
Першими тренування у лавах Нацгвардії відбули Самооборонівці Майдану
Це пункт при Північному територіальному командуванні у Києві. Тут запис у гвардійці проходить не надто жваво. У перші дні до Нацгвардії записувались сотнями. Не на камеру правоохоронці зазначають: ентузіазм зник після того, як Україна втратила Крим. Люди записувались, аби захищати півострів. Разом з правоохоронцями чекаємо добровольців.
Вінничанин Володимир прийшов записуватися у гвардію з Майдану, де пробув два місяці. У рюкзаку - всі його речі. За фахом чоловік будівельник, але зараз, каже, не до мирних професій. Добровольця відправили на медкомісію, у резервісти він має шанс потрапити, а у штат - ні.
Вікова планка для солдат - 40 років, для офіцерів - 50.
Першими тренування у лавах Нацгвардії відбули 500 Самооборонівців Майдану, тут навіть діяв пункт запису. Втім, багатьом не подобається нове формування. Як тим, хто служив ще у Внутрішніх військах, так і новобранцям, які прибувають переважно з майданівських сотень. Воювали по різні боки барикад.
Альтернативи Нацгвардії
Ті, хто не отримав повістки і категорично проти Національної гвардії, шукають альтернативні способи військової підготовки. Наприклад, під Києвом тренуються бійці Української резервної армії. Тут здобувають навички бою в лісі, також навчають, як себе поводити в місті, надання першої домедичної допомоги.
Курс навчання - три дні, організатори кажуть, приходили навіть жінки. Вчать безкоштовно, але перед тим, як прийняти, випробовують силу духу.
"Ми з друзями дотримуємося такої філософії, що кожен чоловік, він має бути воїном, в не залежності від того, хто він і де працює, чи проходив він армію і підготовку війську чи ні, і, відповідно, саме таких навичок і хочу тут навчитися", - каже Сергій, який записався в Українську резервну армію.
А у Дніпропетровську ті, кого не мобілізували, можуть записатися у полк при Штабі національного захисту. Його вирішили створити на Всенародному вічі на початку березня.
"Це люди в основному, яких з якоїсь причини не мобілізував воєнкомат. У ці вихідні це були такі пробні заняття, з фізичної та медичної підготовки, щоб люди перезнайомилися, щоб оцінити взагалі стан цього полку", - повідомила голова прес-служби Штабу національного захисту Катерина Чижик.