В Україну повернулись два цінні музейні експонати

12 жовтня 2010, 19:30

Це фрагменти християнських надгробків, знайдених під час розкопок наприкінці XIX, початку XX століття у Криму на території Херсонесу.

Унікальність експонатів полягає у тому, що вони є свідченням існування християнства на території сучасної України ще до офіційного хрещення Русі, яке відбулося у X столітті. Обидва фрагменти мають зображення хреста і надписи релігійного змісту грецькою мовою.

”Фактично християнство на території стародавнього Херсонесу це з перших століть. Тобто дві тисячі років фактично. Навіть не півтори тисячі, а біля двох тисяч років”, - каже директор Національного заповідника "Херсонес Таврійський" Леонід Марченко.

Обидва експонати ще 64-го року були передані Херсонеським державним історико-археологічним музеєм, що у Севастополі, для тимчасового експонування в одному з музеїв Ленінграда. Однак згодом виникла складність із їхнім поверненням через появу державних і митних кордонів між країнами.

”Згідно з законом про митний тариф ці цінності не обкладаються ввізним митом. Згідно з законом про ПДВ, якщо ці цінності внесенні в державний реєстр національного надбання держави вони теж звільняються. Тому ці речі були внесені в державний реєстр, звільнені від оподаткування і таким чином державна митна служба оформила і передала ці речі без будь-яких податків”, - каже заступник голови Державної митної служби Степан Дериволков.

За останні роки з України до Росії було передано значно більше історичних цінностей, ніж у зворотному напрямку. Востаннє, музейні експонати повертались з Росії в Україну ще 2002-го року, каже посол Російської Федерації Михайло Зурабов.

“Ми повинні признати, що на сьогоднішній день набагато більше культурних цінностей були передані з України в Росію. Це 30 екземплярів. От сьогодні ми якимсь чином починаємо вирівнювати рахунок, передаючи ці два екземпляри, які відносяться до ранньої творчості”, - каже посол Російської Федерації в Україні Михайло Зурабов.

У травні цього року Росія і Україна підписали угоду щодо сприяння поверненню історичних цінностей до країн їхнього походження, тож Російський посол не виключає, що незабаром до України будуть передані ще кілька історичних цінностей.