Вчені навчились робити кров зі шкіри людини

8 листопада 2010, 11:36

Вчені з Мак-Мастерського університету в Канаді розробили метод отримання клітин людської крові шляхом прямого перепрограмування клітин шкіри.

Автори дослідження, під керівництвом Міккі Батіа, продемонстрували процедуру перетворення людських клітин шкіри в різноманітні типи клітин крові, здатні виконувати свої функції не гірше природних. У ході дослідження вчені показали, що для отримання штучних клітин крові з клітин шкіри людини зовсім не обов'язково повністю перепрограмовувати клітини у плюрипотентний стан (стан, коли клітини можуть диференціюватися в усі типи клітин крім зовнішніх ембріональних тканин). Для цього достатньо ввести в них, наприклад, за допомогою нешкідливого вірусу додаткову копію гена OCT4 - одного з чотирьох генів, необхідних для перетворення клітин шкіри на плюрипотентні.

Після цього кілька додаткових впливів на клітини дозволяють отримати з них не тільки повноцінні еритроцити, здатні до переносу кисню, але і так звані нейтрофіли, базофіли і макрофаги - клітини крові, які відповідають за протистояння проникаючим в кров стороннім тілам, наприклад, бактеріям.

У своїх експериментах учені показали, що отримані таким чином клітини крові не є канцерогенними, так як здатні тільки на обмежену кількість циклів ділення. Більш того, ці клітини добре приживаються в організмі: перемістивши отримані таким чином клітини крові людини в організм лабораторних мишей, вчені через вісім тижнів виявили, що приблизно 20% всіх клітин крові в їх спинному мозку були людськими.

На думку авторів методики, їх розробка може допомогти, наприклад, хворим на лейкемію, яким потрібне переливання крові після видалення злоякісних клітин. Використовуватися подібні клітини можуть і в інших випадках, коли без донорської крові не обійтися.