"Велика двадцятка" подарувала шанс
Зустріч міністрів фінансів і глав центробанків країн "Великої двадцятки" можна охарактеризувати однією українською приказкою: "Говорили-балакали, сіли та й заплакали".
У суботу в Парижі завершились чергові переговори G20. Із самого початку всі розуміли, що потрібні невідкладні дії щодо стабілізації ситуації на ринках, не допустити поширення та поглиблення кризових процесів у світі. "За останні три тижні ситуація скоріше погіршилась, ніж покращилась, - констатувала глава МВФ Крістін Лагард. - Ми тут ясно почули, що країни з ринками, що розвиваються, побоюються ризику зараження".
Тому учасники довго не хотіли "тягнути" час і за кілька днів ухвалили важливі рішення, які мають стати початком глобальної війни заможних країн проти падіння виробництва, відновлення кредитування, погашення державних боргів і активізація банківського сектору, насамперед Євросоюзу.
Програма має бути розроблена до 23 жовтня, а вже на початку листопада представлена під час нової зустрічі "Великої двадцятки" в Брюсселі і позитивно проголосована.
При цьому, світ так і не побачив антикризовий план, однак, інформація, яка все-таки потрапила в інформаційний простір стверджує, що він базуватиметься на кризі в Греції. І це не дивно, адже Афіни взяли на себе роль "піддослідного кролика".
Греція може отримати від цього плану скорочення державного боргу на половину. У свою чергу, існує вірогідність прийняття більш агресивної програми, який пропонує заміну старих облігацій на нові з нижчою номінальної вартістю, забезпечені фондом порятунку.
Також європейським банкам буде запропоновано провести рекапіталізацію, а у важкі часи звертатися за допомогою до того ж таки фонду порятунку. Крім того, за кредитними організаціями буде посилений нагляд.
Однак остаточна сума збільшення фонду, який наразі дорівнює 440 мільярди євро, буде затверджена на зустрічі в бельгійській столиці.
Ініціативи в Парижі вже привітали за океаном. Міністр фінансів США Тімоті Гайтнер сказав: "Ми почули в Парижі від наших європейських колег обнадійливі речі про всеосяжні плані для боротьби з кризою на континенті".
Проте у мене останнім часом складається враження, що Сполучені Штати намагаються відмежуватися від економічної кризи. Все частіше можна почути докори і претензії американських економістів з Білого Дому про негативні фінансові події і неспроможність їх вирішити в ЄС. Але Америці не варто забувати, що вона і сама не так давно була в центрі уваги всього світу, коли республіканці не могли домовитися з демократами стосовно збільшення ліміту державного боргу.
І повертаючись до зустрічі у Франції наприкінці минулого тижня, хочеться ще додати ложку дьогтю в бочку і з так несмачним медом.
Створення так званого фонду порятунку є досить цікавою ініціативою з багатьма запитаннями, відповіді на які зможемо отримати лише після 23 жовтня. Зокрема, за яким принципом виділятимуться гроші, хто і скільки отримуватиме фінансів, хто займатиметься проведенням незалежної оцінки економіки країни, скільки складатиме плата за "користування" грошима тощо.
Чи будуть учасники "Великої двадцятки" на черговій зустрічі в Бельгії "плакати" покаже вже найближче майбутнє, а нам, простим смертним, залишається тільки надіятися на розум "тих, хто на владній верхівці", щоб заклики із захоплення Уолл-стріт залишились тільки гаслами.