Венеціанська комісія: Нарізка округів може спотворити вибори
У Венеціанській комісії стурбовані принципом формування виборчих округів в Україні.
“Якщо вони будуть створюватися без чітких критеріїв – це порушення рівності. Тому що можна створити маленькі виборчі округи та навпаки – в інших регіонах більші”, - каже член Венеціанської комісії Айварс Ендзінс.
Якщо ж сьогодні поділити кількість виборців на 225 округів, то в одному окрузі в середньому мало би бути понад 163 тисячі виборців, - переконують у Центрвиборчкомі. Однак, закон дозволяє коливання щодо кількості виборців в окрузі в межах 12%. Відтак, депутата-мажоритарника десь можуть обирати 140 тисяч українців, а десь - 180.
“До 15% вона вважається ще допустимою. Звичайно ідеальний варіант, коли така межа становить близько 10%, але якщо тут буде застосована виключно математика і нічого крім математики - я гадаю, що це механізм саме дозволить утворити таким чином округи, щоб ні в кого не було нарікань”, - каже заступник голови ЦВК Андрій Магера.
У ЦВК також обіцяють роз`яснити дільничним комісіям права спостерігачів. Наприклад, під час підрахунку голосів на виборах мера Обухова їх тримали на кількаметровій відстані від членів ДВК.
“Такі підходи щодо звуження обсягів спостереження за процесом голосування, за процесом підрахунку голосів якраз нівелює сам принцип, сам статус офіційного спостерігача. Я думаю, що ми зможемо найближчим часом, враховуючи досвід проведення виборів в місті Обухові якраз підготувати відповідні роз’яснення, щоб унеможливити такі порушення”, - каже заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна.
Водночас, у ЦВК визнають, що на виборчих дільницях той чи інший кандидат може отримати перевагу за рахунок так званих технічних кандидатів, які знімають свою кандидатуру перед голосуванням. Юристи кажуть, саме їхні представники в комісіях, утворивши більшість, можуть сфальсифікувати результат волевиявлення.
“Якщо кандидат знімається, то знявши представника з комісії, ми паралізуємо роботу комісії. Унеможливити можна тільки одним шляхом, якщо виявлено правопорушення - звернутися до правоохоронних органів. Оскаржувати протиправні дії в судовому порядку - все це треба робити. Але знову ж таки, крім формального оскарження, треба доносити цю інформацію до широкого загалу”, - каже голова Українського юридичного товариства Олег Березюк.
Зазначимо, рішення щодо утворення максимальної кількості округів у регіонах Центрвиборчком має оприлюднити до 10 квітня. У ЦВК кажуть, що процес розпочнеться після того, як Конституційний суд вирішить, чи можна створювати три закордонні округи для голосування за депутатів-мажоритарників.