Венеціанська комісія оцінила закон про вибори українських нардепів

14 вересня 2011, 08:38
Читать новость на русском

Думка заходу. Венеціанська комісія надіслала українському Мінюсту попередній висновок щодо законопроекту про вибори народних депутатів.

Він ґрунтується на коментарях двох членів Венеціанської комісії та правого експерту ОБСЄ. У Мінюсті кажуть - вже відсьогодні приступили до його аналізу.

Чинні ж народні депутати висновку ще не бачили, але вже зараз занепокоєні найрезонанснішими пунктами проекту закону. Кажуть, у разі підняття прохідного бар’єру з 3 до 5% новим політсилам до парламенту - зась.

“Рейтинги партії влади зменшуються, рейтинги парламентської опозиції не зростають - це означає, що у суспільстві є запит на нові обличчя, запит на нові політичні сили. Яким чином ці нові політичні сили можуть себе проявити або заявити про себе?”, - каже народний депутат України, НУ-НС Віктор Матчук.

“Партія регіонів не зацікавлена у піднятті прохідного бар'єру, але тут є елемент небезпеки, я вважаю, елемент небезпеки з такими партіями-ліліпутами, які проходять, а потім займаються політичним шантажем в парламенті, для створення коаліції, ми це бачили неодноразово”, - сказав народний депутат України, ПР Максим Луцький.

Також представники політичних партій переконують, у законопроекті варто чітко прописати процес формування виборчих комісій. Мовляв, нині він далеко не ідеальний.

“Неважливо сьогодні в Україні як голосують реально, важливо - як рахують. Тобто, реально питання - як формуються виборчі комісії - є найголовнішим, тому що, навіть якщо зроблять бар’єр 5%, реально треба набрати 7-8%, щоб пройти”, - сказав член політради ВО "Свобода" Андрій Ільєнко.

Нагадаємо, окрім підвищення прохідного бар’єру, у новому законі про вибори нардепів від міністра юстиції Олександра Лавриновича планують запровадити змішану-мажоритарно-пропорційну систему голосування та хочуть заборонити участь політичних блоків у виборах.