Весна - пора цвітіння сакури та загострення алергії на пилок
Весна - незабутня пора року в Японії, адже саме в цей час цвіте сакура. За давнім повір'ям квіти японської вишні символізують швидкоплинність краси.
Однак для мільйонів мешканців Країни сонця, що сходить весна асоціюється не лише з чудовим цвітом та солодкавим запахом. У цю пору повітря наповнюється пилком кедра, який викликає алергічну реакцію - чхання, сльози, почервоніння очей та носа.
Загалом у Японії від поліноза страждає кожен п'ятий, що можна прирівняти до епідемії. Але ліків від цього алергічного захворювання поки немає. Багато хворих скаржаться на безсоння, відсутність концентрації протягом дня і, як наслідок, зниження продуктивності. Тому багато телеканалів у рубриці "прогноз погоди" інформують про активність пилку в атмосфері.
Для достовірності даних одна з телекомпаній - Weathernews Japan - використовує спеціальні сферичні детектори. Pollenbot, а саме так називаються ці робокульки, змінюють колір очей, якщо поблизу підвищується концентрація пилку. Компанія вже встановила 700 таких роботів на території всієї Японії. Щосекунди вони надсилають до центру нові дані і забезпечують точніші прогнози.
Наоко Такі (Weathernews Information): “Циркуляцію пилку неможливо побачити на власні очі. Тому складно з'ясувати як і куди він переміщується. Для цього ми встановили ось такі детектори по всій країні. Завдяки їм можна передбачити скільки пилку з'явиться в тому чи іншому місці, вирахувати час-пік, коли алергікам не варто виходити на вулицю і так далі”.
Використовуючи спеціальні лазери, роботи вираховують кількість пилку, яка потрапляє в кульку. Також "Полінботи" мають сенсори для вимірювання локальної температури, атмосферного тиску та вологості. Усі дані кульки надсилають до комп'ютерної системи, і на основі отриманої інформації компанія складає прогнози. Це допомагає алергікам спланувати свій день так, аби зменшити ризик загострення хвороби.
Теруйоші Хаяміцу (Міністерство довколишнього середовища Японії): “Алергія на пилок негативно впливає на стан людини, а це може нашкодити суспільству. Адже хворим складно працювати і вони беруть вихідні. Тому влада країни серйозно ставиться до цієї проблеми і намагається її вирішити”.
Більшість алергіків у Японії страждають саме від пилку кедрових дерев. Експерти вважають, що причиною цієї проблеми є неправильна післявоєнна сільськогосподарська політика країни. У середині ХХ століття Японія переживала брак деревини, тому в будівництві використовували дешеві кедрові дерева, які виростали швидше, аніж інші.