Ветерани незалежної України. Якою є доля тих, хто вернувся з фронту?
Вони залишили родину й дім. У когось, навпаки, війна і рідних, і дім, забрала. Ветерани незалежної України. Пішли боротись за державу. Але чи готова ця держава допомогти їм? Як складається доля тих, хто повернувся із фронту?
З села Старосільці на Житомирщині на фронт забрали 14 чоловіків. Тут усією громадою збирають гроші для поранених, допомагають родинам хлопців.
Сергія Левандовського мобілізували у 30-ту бригаду у березні. Каже, зігнорувати повістку навіть думки не виникало. Зараз поранений лікується вдома.
Читайте також: 30 шпиталів, що лікували ветеранів, тепер прийматимуть поранених з сучасних бойових дій
Від чого залежить бойовий дух солдатів, чудово знає ротний 72-ї окремої механізованої бригади Олександр Портяненко. Вказує на основні проколи мобілізації — по півроку не відпускали солдат у відпустку, а головне, не повідомили, скільки часу їм воювати.
Їх спочатку на 10 діб взяли, потім на 45, потім це затягнулося все більше і більше. Вже з цього моменту, коли 46 доба пішла, у них вже стало це травмою, — розповів ротний 72-ї окремої механізованої бригади Олександр Портяненко.
В США військове керівництво не відмежовується від рядових
Олександр - професійний військовий, з майбутнім фахом визначився ще підлітком, майже рік вивчав військову справу у США. Каже, навідміну від України, за океаном військове керівництво не відмежовується від рядових.
З одного котла поїсти, разом з ними бути на чергуванні, разом з ними на відпочинку, разом з ними спілкуватись. Солдат коли відчуває, що він потрібен, що він дійсно для них воїн, а не просто цифра, то, відповідно, в нього морально-бойовий дух вище піднімається, — переконаний ротний 72-ї окремої механізованої бригади Олександр Портяненко.
Коли бійці Олександра потрапили у пастку під Червонопартизанськом, а воювати вже не було чим, прийняв рішення відступити на територію Росії. Солдати дякують йому за врятовані життя. Ротному ж загрожує до 10 років тюрми. Його судять за те, що покинув поле бою.
Кажуть,що не могли закінчитися набої, бо ми ж не воювали, адже всі хлопці цілі. Тобто, критерії "воював" чи "не воював" виявляється в кількості поранених і загиблих?, — риторично запитав Портяненко.
Солдатам важко зрозуміти тих, хто залишився в тилу
Солдати, які повернулись з фронту, зізнаються, що їм складно говорити з цивільними. Нема про що. Не розуміють, чому там гинуть їх товариші, а тут люди живуть так, ніби війни нема.
У Міністерстві оборони визнають, що військових психологів бракує. Тим часом, 80% солдатів, які повертаються із зони АТО, потребують психологічної допомоги.
Зараз розширюється психологічна служба збройних сил України. І вводять певні корективи в наші бойові статути, якраз з метою профілактики оцих бойових стресів. Бойової втоми, для того, щоб боєць, який повертається з зони АТО, міг адаптуватися без ніяких наслідків для його психіки, — розповів полковник медичної служби, директор Військово-медичного департаменту МОУ Віталій Андронатій.
У свої руки ініціативу взяли волонтери, створивши психологічний семінар для родичів солдат.
Після війни на сході солдати "воюють" із державою
Солдати кажуть: ображає те, що після війни з ворогом, їм доводиться воювати з державою. Найважче тим, хто через війну втратив здоров'я, житло, родину.