Вибори в фейкових республіках: яка загроза для України
Після ліквідації керівника окупаційної влади в Донецьку Захарченка в ОРДЛО знову заявили про проведення так званих місцевих виборів.
Який сценарій розігрує Кремль після вбивства Захарченка, і про його наслідки – в матеріалі 24 каналу.
Нова стратегія Суркова
Маріонеткові угрупування на окупованих територіях Донбасу за вказівкою Кремля намагаються тиснути на Україну і Захід, погрожуючи провести "місцеві вибори". Це робиться, щоб змусити Україну виконати політичну частину "Мінська-2". Київ і західні партнери наголошують, що спочатку Росія і її сателіти в ОРДЛО мають виконати перші безпекові пункти домовленостей:
повне припинення вогню
вивід російських військ з окупованих територій
Читайте також: На відео зняли військову техніку, яка пересувається Донецьком
Схоже, в Кремлі вирішили прискорити процес, щоб змусити Україну оголосити амністію бойовикам і провести вибори в ОРДЛО.
Наприкінці 2017 року на окупованій Луганщині внаслідок заколоту було усунено керівника "ЛНР" Плотницького, а виконуючим обов’язки призначений Пасічник.
Помічник Путіна Сурков спеціально усунув Плотницького і ліквідував Захарченка
Захарченка взагалі ліквідували. За словами співголови ГІ "Права справа" Дмитра Снєгирьова, Захарченка планувалося прибрати за таким же сценарієм, що й Плотницького. Автором якого є куратор ОРДЛО, помічник Путіна Сурков. Але щось пішло не так.
"Плотницького і Захарченка усунули після їхніх зустрічей із Сурковим. Хоча Плотницького вивезли тихо, а Захарченка ліквідували. Заколот не вдався, його позиції були міцнішими, ніж у Плотницького. Вбивство Захарченка – це операція Суркова",
– наголосив Дмитро Снєгирьов.
Читайте також: Помічник Путіна пообіцяв підтримку ватажку бойовиків Пушиліну
На місце Захарченка за кілька годин призначають так званого міністра доходів Тимофеєва, а ще за пару днів – Дениса Пушиліна (організатор проросійських мітингів у Донецьку в квітні 2014 року, заступник самопроголошеного "губернатора" Донеччини Павла Губарєва – "24") – людину Суркова. І одразу оголошують про проведення виборів 11 листопада 2018 року.
На думку директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, це типова провокація Росії і намагання не виконувати мінські домовленості.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що це частина стратегії Суркова.
"Стратегія Суркова – заморожування конфлікту. Для цього треба зберігати всю цю міфоструктуру в ОРДЛО, відповідно, провести вибори. Але Сурков не хоче відмовлятися від переговорів про можливу реінтеграцію цих територій на російських умовах. Тому його тактика – загострення, щоб зіграти на шантажі, ультиматумі через вбивство Захарченка",
– підкреслив Фесенко.
По суті це підтвердив близький до Суркова російський політолог Олексій Чеснаков, який заявив, що на "виборах переможуть Пушилін і Пасічник".
Мінські угоди не скасують, але можлива криза
Як зауважують спостерігачі, мінські угоди все одно дійсні, хоча усунений Плотницький, а Захарченка вбито. За словами Фесенка, Плотницький і Захарченко підписували домовленості від імені так званих "ДНР" і "ЛНР". Якщо юридична особа не відмовляється, то угода продовжує діяти. До того ж, і в мінському процесі, і в Тристоронній контактній групі ОРДЛО – лише спостерігачі.
На думку Миколи Давидюка, Москві, щоб зірвати мінські домовленості, не потрібні Плотницький і Захарченко. Вони все одно маріонетки і потрібні Путіну для технічних пауз, відведення або уникнення відповідальності.
"Плотницький і Захарченко не були лідерами. Типові терористичні ставленики, гвинтики в механізмі, які заміняють. Для мінських угод немає проблем через їхню відсутність. Щоб зірвати мінський і Нормандський формати, Кремлю Захарченко не потрібен. Для Москви причиною зриву може стати що завгодно. Навіть погана погода, яка не дозволила росіянам приїхати на переговори",
– вважає Микола Давидюк.
Путін не вийде з мінських угод, але шантажуватиме Україну і Захід
Яка загроза від оголошення "виборів"
У проголошенні місцевих виборів в ОРДЛО, які суперечать "Мінську-2", в Україні і ЄС бачать реальну загрозу. Зокрема, голова представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі повідомив, що заплановані окупантами "вибори" порушують мінські домовленості. Схожу думу висловила представник МЗС Франції Аньєс фон дер Мюль. Французький дипломат підкреслила, що вибори в ОРДЛО мають проводитися за українським законом про особливий статус цих територій.
За словами Фесенка, на Заході дійсно побоюються зриву "Мінська-2". Такі вибори в 2014 році зруйнували перші мінські угоди і призвели до загострення на фронті. По-друге, вважає політолог, якщо окупаційна влада ОРДЛО оголосить вибори, то з високою ймовірністю Верховна Рада не розглядатиме продовження на рік дії закону про особливий статус регіону. Це дасть привід Москві заявити, що Київ виходить з мінських угод.
"Це не призведе одразу до руйнування "Мінська-2", переговори спробують зберегти. Але розпочинається складна і драматична гра. Москва не виходитиме з домовленостей і вимагатиме від Києва їх виконання. Кремль може послати сигнали в Берлін, Париж, Вашингтон, що вибори можуть бути відкладені, але за умови, що Верховна Рада проголосує за закон про особливий статус ОРДЛО",
– наголошує Володимир Фесенко.
Якщо проросійські терористи проведуть свої "вибори", а через це парламент не продовжить дію закону про особливий статус регіону, буде тупикова ситуація. Мінімум, до завершення президентських виборів в Україні. Москва звинувачуватиме Київ, натякаючи, що треба знімати санкції з Росії.
Водночас Микола Давидюк переконаний, якщо Росія проведе місцеві вибори в ОРДЛО, то тоді Україна бойкотуватиме мінські угоди. Київ може заявити, що Росія порушує і не виконує "Мінськ-2". Експерт вважає, що оголошення виборів – крок Росії, щоб щось виторгувати.
Чи піде Кремль на загострення на фронті
Як розповідають експерти, навряд чи Росія піде на масштабне військове загострення на Донбасі. Хоча така інформація є. За словами Фесенка, проросійські бойовики і деякі куратори ОРДЛО начебто хочуть помститися за вбивство Захарченка.
"Проросійські бойовики можуть хотіти піти в наступ, але без військової підтримки з Москви в них не вистачить ресурсів. Якщо Кремль погодиться надати військову підтримку колаборантам, то Росії буде складно розігрувати карту звинувачень на адресу Києва",
– зазначає Фесенко.
Тому, за його словами, Росія тиснутиме дипломатичним шляхом – призначенням місцевих виборів.
"Виборами в ОРДЛО Москва хоче вбити двох зайців: вирішити технічну проблему легітимності окупаційної влади, а заодно полякати Захід і Київ зривом мінських угод і загостренням переговорів",
– говорить експерт.
Путін маніпулює жителями ОРДЛО і хоче повернути собі всю Україну
З іншого боку, за даними міжнародної групи Bellingcat, яка зібрала всі докази причетності Росії до збиття "Боїнгу-777" над Донеччиною, на Донбасі виявлено новітню систему радіоелектронної боротьби, що надійшла на озброєння збройних сил Росії у 2018 році, а також кілька інших сучасних систем.
Водночас Дмитро Снєгирьов не виключає, що призначення виборів може означати, що Росія хоче визнати фейкові республіки.
При цьому Микола Давидюк переконаний, що Донбас для Кремля зараз не на першому плані, і в Росії не знають точно, що робити з ОРДЛО. Є проблема з фінансуванням, піднімають пенсійний вік, відбулися вже протести. Великобританія планує ввести нові санкції через спробу отруєння екс-російського розвідника Скрипаля і його доньки.
"В Росії зараз більше сконцентровані на розхитуванні України через блокаду на Азовському морі. Кремль хоче знищити нашу торгівлю і зняти блокаду з боку України на постачання води в окупований Крим. Донбас для Москви зараз трохи менш актуальний. Там хочуть використати Донбас, щоб обрати свого президента в Україні. У РФ завдання не повернути нам Донбас на своїх умовах, а повернути під свій вплив всю Україну. Але реального результату Росія досі не отримала",
– підкреслює Давидюк.
Можемо зробити висновок, що Росія, оголошуючи вибори в ОРДЛО, просто хоче залякати Україну і Захід. Зараз Кремль має безліч власних проблем, тож шанси на загострення на фронті не такі вже й високі. Хоча така імовірність залишається. Якщо так звані вибори таки проведуть, то Україна можу почати бойкот мінських угод. Адже проросійськи бойовики досі не виконали безпекову частину угод.