Виборів до парламенту наступного року не буде
Конституційний суд дозволив депутатам усіх рівнів, мерам, а також Президенту працювати 5 років, визнавши зміни до Конституції від 18 жовтня цього року, такими що відповідають основному закону.
Відтак вибори до Верховної Ради відбудуться в останню неділю жовтня 2012 року, а Президента ж обиратимуть - останньої неділю березня 2015 року.
"Конституцій суд України зазначає, що право обирати і бути обраним було реалізоване громадянами України на останніх виборах до ВР України та Президента України на умовах п’ятирічного строку періодичності виборів, передбачені законопроектом дати наступних чергових виборів до ВР України і Президента України не призведуть до звуження змісту та обсягу виборчих прав громадян", - каже голова Конституційного суду Анатолій Головін.
Згідно з Конституцією, ЦВК мала вже наступного понеділка оголосити про початок виборчого процесу. Як діяти тепер, члени ЦВК поки не знають. Одні кажуть, що рішення суду говорить лише про те, що парламент в принципі може працювати 5 років. Та поки депутати не ухвалили відповідні зміни 300 голосами, на них це рішення суду не поширюється. Інші - вважають, що суд дав чітку відповідь, коли треба обирати новий парламент.
"Всі розмови навколо 28 березня 2011 року як дати наступних виборів народних депутатів України носили виключно політичний характер. І не мали під собою жодних юридичних підстав", - каже член ЦВК Михайло Охендовський.
"Яка буде офіційна позиція ЦВК і зрештою які будуть рішення ЦВК у понеділок про це можна говорити тільки після того, якщо засідання таке відбудеться. Моя думка не змінилась. Частина перша 77 Конституції чітко говорить, чергові вибори до ВР відбуваються в останню неділю березня четвертого року повноважень ВР", - каже заступник голови ЦВК Андрій Магера.
Парламенту рішення суду про продовження їхніх повноважень сподобалося, тож одразу дали 305 голосів за відповідний закон. Аби застовбити за собою парламентські крісла до осені 2012-го ще мають остаточно затвердити зміни до Конституції вже в лютому. Вони переконані - саме таких змін хочуть українці.
"Йдеться про приведення у відповідність до Конституції з волею народу. Народ напряму висловив свою волю, безпосередньо, таємним голосуванням, кинувши в урни, давши мандат і Президентові, і парламенту на 5 років. І тому ми робимо якби звичайну формальність", - каже заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.
Важливим пунктом у рішенні Конституційного суду є і норма про те, що вибори до місцевих рад мають відбуватися одночасно. То ж тепер обрані на позачергових виборах будуть також переобиратися на загальних підставах. На практиці це може означати, що приміром чинна Київська міська рада, яку кияни обрали позачергово у 2008 році, тепер працюватиме до 2015-го.