Від перевиборів до нового парламенту: навіщо Зеленський розпустив Раду

22 липня 2019, 15:09

Чому українці голосували 21 липня, а не восени? Почалася все, якщо пам'ятаєте, з інавгурації Зеленського, під час якої він розпустив восьме скликання Верховної Ради. До слова, таке в Україні сталося вперше. І хоча всі навколо казали Зеленському, що його рішення незаконне, Конституційний суд став на бік нового президента. На що він розраховує з новим складом парламентарів – читайте далі.

Вперше Президент України розпустив Верховну Раду під час своєї інавгурації. Набравши рекордну підтримку у другому турі - понад 73 відсотки, Зеленський не став чекати чергових парламентських восени.

Олексій МІНАКОВ

політолог

Ключова мотивація Зеленського розпустити Верховну раду було якомога швидше провести вибори, щоб не встиг впасти рейтинг його політичної сили.

І зібрати контрольовану більшість у парламенті. Єдиною підставою для розпуску була відсутність коаліції ще з 2016-го року, коли більшість фракцій заявили про вихід. Однак у Верховній Раді із Зеленським не погодилися. І нардепи звернулися до Конституційного суду, який все ж таки визнав указ - обгрунтованим

Михайло БАСАРАБ

політолог

Більшість конституційних суддів виявили кон'юнктурний підхід, вирішили догодити Президенту України +++ і винесли дуже сумнівне рішення.

Тепер у Зеленського мріють про монобільшість. Тобто в новому парламенті мати власних 226 депутатів і формувати коаліцію без залучення інших політичних сил.

Петро ОЛЕЩУК

політолог

Фактично жоден український президент подібних можливостей не мав.

Тоді партія Зеленського зможе власними силами призначити голову Верховної Ради та його заступників, Прем'єр-міністра та весь склад уряду, голів місцевих адміністрацій, очільників силових відомств, аудиторів НАБУ, представників парламенту у Конституційному та Верховному суді. Фактично Володимир Зеленський контролюватиме усі гілки влади.

Михайло БАСАРАБ

політолог

Поки що у нас є достатньо підстав вважати, що Зеленський або його найближче оточення можуть захотіти, контролюючи Верховну Раду, кабінет міністрів, посаду Президента узурпувати владу.

Але якщо Зеленський не отримає контрольованої більшості, йому доведеться шукати союзників у новому парламенті.

Володимир ФЕСЕНКО

політолог

Я думаю, що неформально, як певне політичне рішення, питання про коаліцію буде вирішуватися в серпні.

А відтак доведеться ділитися посадами з іншими політичними силами.

Олексій МІНАКОВ

політолог

Формування Уряду або щодо кадрових призначень на посаду Голови ВР вони завжди утворюються виключно в результаті перемовин. Тобто це такий суб'єктивний процес, як домовляться, так воно і буде.

Чи отримає президентська партія монобільшість, чи шукатиме союзників, залежить від того, скільки вона здобуде мандатів на мажоритарних округах. А там розігрується 199 місць.

Анастасія Кримова, Тетяна Крохмаль та Павло Миронюк.