Відсутність законодавства заважає розвитку франчайзингу в Україні
Слабка захищеність інтелектуальної власності та неврегульованість франчайзингових відносин відлякує світові бренди від українського ринку.
"Кращий приклад - це "Макдональдс" на залізничному вокзалі. Поруч з ним стоїть інший заклад з приставкою "Мак", який, насправді, не має нічого спільного з "Макдональдсом". Це єдина країна в світі, в яких я був, де "Макдональдс" не може захистити своїх прав на інтелектуальну власність", - каже представник Світової організації франчайзингу Пол Карньє.
За словами експертів, в українському законодавстві немає визначення франчайзингового договору, через що компаніям доводиться використовувати кілька типів договорів для закріплення франчайзингових відносин. Зокрема, ліцензійні договори, договори комерційної концесії, про спільну діяльність. Через таку невизначеність багато іноземних компаній не наважується працювати в українських умовах.
"Підготовка законодавства дозволить збільшити в десятки раз інвестиції в Україну на рівні малого та середнього бізнесу", - каже віце-президент Федерації розвитку франчайзингу Олександр Ногачевський.
У світовій практиці франчайзинг застосовують майже в сотні галузей економіки, зокрема й у військовій промисловості. Адже, наприклад, автомат Калашнікова теж виготовляють за франчайзингом. Проте, в Україні, за словами експертів, франчайзинг поширений лише у 15 галузях.