Вигнані війною

12 червня 2014, 23:03

Розповіді про 12 тисяч втікачів на добу доводиться перекривати відео-рядом напівпорожніх пропускних пунктів. Російські засоби масової пропаганди показують прийом біженців з України.


Це цілеспрямована пропагандистська акція про те, як людям погано, як їх знищує українська армія, як вони тікають від неї. По-суті, люди зараз дезінформовані там. Вони знають, що є небезпека. І тому туди, куди вони можуть втікти, вони туди тікають. Єдине, що точно можна довіряти. Тому що те, що пропагандистськи красиво виглядає, це найчастіше той гулаг, який нам колись показували в радянському телебаченні, – розповідає соціальний психолог Ганна Довбах.

За коментарі про жахи в Україні російські ЗМІ платять гроші

Якщо не вдається знайти справжніх втікачів, російські журналісти вдаються до послуг заробітчан. Наприклад, мешканка села Терпіння Запорізької області Людмила Журомська журналістам російського каналу представилась жителькою Краматорська і розповіла, що Національна гвардія обстрілює населені пункти, тому, мовляв, вона змушена ховатися у підвалі.

Українські прикордонники не контролюють пункти пропуску на сході

Частина мешканців східних областей України і справді тікає в Росію. Втім, реальну кількість втікачів з боку України встановити поки неможливо, – повідомляють у Держприкордонслужбі.

Уряд України тимчасово призупинив роботу 8-ми пунктів пропуску. Відповідно ми не можемо там проводити свої контролюючі функції. І якщо бути до кінця відвертим, то не можемо констатувати факт скільки людей перетинає кордон через ті пункти пропуску. Тому що Росія не призупинила роботу пунктів пропуску зі свого боку, - помічник Голови Державної прикордонної служби України Сергій Астахов.

Влада Луганська сприяє вивезенню людей у Росію

Створити коридор для безпечної евакуації біженців із зони АТО влада вирішила лише два дні тому. СБУ визначає, через які саме блокпости вивозитимуть людей. А от сепаратисти переправляють мешканців сходу до Росії за сприянням міської адміністрації Луганська. Сергій Іванов, публіцист та колишній співробітник прокуратури, зателефонував заступнику мера Луганська і представився журналістом російського видання.

– Звертаємося до тих, хто торгує дизпаливом, допомагаємо там. Ось такі, чисто технічні допомогу надаємо,– заступник мера Луганська Заза Зухбая.

– Ну тобто, як би, в принципі, жителі Луганська, ті, які не хочуть переїжджати в західну Україну, а хочуть переїжджати в більш східному напрямку, можуть розраховувати, в принципі, на ваше сприяння, я Вас правильно зрозумів?

– Ну да. Вони і звертаються. Ми допомагаємо.

– Спасибі величезне, Заза Джугеловіч

Він займається таким, знаєте, потворством, як вони кажуть людям, що вони виїжджають нібито на море на оздоровлення. А луганчани, вони такі, що ну якщо пропонують, то чого б не поїхати. Тому що більшість луганчан, вони взагалі не розуміють, що відбувається. Заза Зухбая – це, як я написав на Українській правді, це смотрящій від Єфремова за Луганськом, – публіцист, екс-співробітник прокуратури Луганщини Сергій Іванов.

16 українських сиріт бойовики викрали і доправили в Росію

Вивезення людей у безпечні області України бойовики блокують. 12-ого червня поблизу міста Сніжне, що на Донеччині, терористи перехопили автобус з дітьми, яких везли на оздоровлення у Дніпропетровськ. З 25 дітей, захоплених бандитами, двадцять три - сироти. Вихователька з двома рідними та сімома прийомними дітьми відмовилася залишати межі України. 16 дітей вивезли в Росію.

Представник МНС Російської Федерації запевнив, що дітей зараз поять чаєм. Я поставила до відома, що дітей вивозять незаконно. Це діти статусні. Документів на їх вивезення немає. Це можна кваліфікувати, як крадіжка дітей. Мене поставили до відома, що цю інформацію донесуть до штабу і я чекаю, коли зв'яжуться, коли буде зворотна свіязь, – в.о. заступника голови Донецької облдержадміністрації Тамара Лук'янчук.

Ми не будемо залишати в наших переговорах можливості для слабинки. І будемо робити все можливе для того, щоб і діти, яких, як ви кажете, зараз вивозять в Росію, чи ці українці, яких було заарештовано, зокрема режисера Сенцова, були звільнені, – в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця.

Вивезення дітей із зони АТО блокують терористи

Цих дітей сиріт із Сєвєродонецька терористи також не хотіли випускати з області. Потяг, який їхав забирати сиріт з небезпечної зони, вони завернули. Дітям, які вже прибули у Луганськ, довелося довго чекати на вокзалі. Але з другої спроби потяг таки пропустили, дітлахів вдалось евакуювати до Одеси.

Ми виїхали на автобусі, потім ми доїхали до Луганська, ми чекали дуже довго поїзда, утомливо, він запізнювався. Потім ми сіли на поїзд, приїхали сюди, нас посадили обратно на автобус і ми сюди доїхали, – мешканка Сєвєродонецька Олена.

Переживання звичайно були. Але коли вже в поїзд сіли, вже нічого не було, ніхто вже не переживав, все вже нормально було, – мешканка Сєвєродонецька Віка.

Терористи вимагають грошей за перетин блокпосту

Найнебезпечніший шлях втечі – автомобілем через блок-пост. Нагадаємо, на одному з таких блок-постів на луганщині терористи розстріляли сім'ю. За деякими даними злочинці вимагають у втікачів гроші за проїзд – орієнтовно 1000 доларів. Можуть забрати техніку і документи.

Хто виїжджає машинами через блок-пости. Як би це більш небезпечний виїзд, таким чином, є люди, в яких забирали на блок-постах речі, гроші, документи, і вони добиралися до Києва різними шляхами, – переїхала з Луганська Ольга Сергєєва.

Потік терористів зі Сходу росте

Попри небезпеку за загрозу життю на блок-постах потік втікачів зі сходу не зменшується.

Багато було, прям последенего час, прям машинами виїжджали, виезжлалі, виезажалі, без речей навіть люди виїжджали, з дітьми, ось ми бачили, багато було останні дні перед їздом нашим остуда, – бійці першого резервного батальйону Національної гвардії Володимир і Артем.

Люди вибираються по-різному, є дзвінки, які переходили пішки полями просто до якогось місця, де немає обстрілу і там намагалися виїхати попутками голосували на дорогах. Люди, які вдалося сісти на якісь маршрутки до Луганська, зараз є додаткові поїзди з Луганська в Одесу та Київ пустили два поїзда, – переїхала з Луганська Ольга Сергєєва.

У столиці бракує місць для біженців

Найчастіше люди приїжджають до Києва, Львова, Дніпропетровська чи Харкова. Тут вже виникли проблеми: бракує місць для розселення.

Навіть ще коли не було цього великого потоку людей, коли ми тільки починали місяць тому вже говорили про те, що житла в цих районах нема, і якщо є, то це область, сільська місцевість і то це навіть не Київська область, – представник громадської ініціативи "Восток SOS" Юлія Красильнікова.

Втікачі не мають відповідного статусу

За даними МОЗ майже 7 тисяч втікачів розмістили в санаторіях, готелях та будинках відпочинку. Втім, статусу біженців або, хоча б, переселенців, ці люди досі не мають.

Вже кілька місяців ведуться військові дії, а Україна тільки сьогодні починає думати над наданням відповідного статусу цим громадянам. Тільки після того, як вони вже під стінами Верховної Ради вимагають захисту свої прав. В даному разі необхідно не тільки прирівняти цих громадян до звичайних українців, які перебувають у тепличних умовах в Україні. Потрібно цим особам надати більш дбайливий статус національного захисту, – юрист Станіслав Батрін.

Число переселенців до Польщі збільшилось у 40 разів, - прикордонники Польщі

Деякі мешканці сходу тікають в Європу. За офіційними даними польської прикордонної служби інтенсивність потоку біженців з України на цей період поточного року у 30-40 разів більша, ніж за аналогічній у минулі роки. В Польщі вже попросили притулок понад 600 українців.

Останнім часом на західному кордоні співробітники Державної прикордонної служби України майже щодоби фіксують поступове збільшення потоку біженців... Прикордонники Мостиського загону протягом вихідних у пункті пропуску "Шегені", що на українсько-польському кордоні, оформили 23 громадян України, які попросили статус біженців у Польщі. З них три сім’ї з дітьми, жителі міст Краматорськ, Луганськ, Донецьк та Антрациту...Через загрозливу ситуацію, яка склалася в Україні, польською стороною було прийнято 299 осіб. З них 292 громадянина України, 1 громадянин Єгипту та 6 громадян Росії, – Прес-служба Державної прикордонної служби України.

Діти, яких вивезли з Донбасу у Київ, мріють повернутись додому

Але куди б люди не тікали, як би безпечно там не було, і як би гостинно їх не приймали, втрачені через війну рідні домівки для них найдорожчі.

Важче ситуація є тільки смерть. Фактично для людей це найбільший стрес, який може бути. Тобто, для людей це найбільший стрес: залишити домівку, залишити своїх кішочок, собачок, кроликів, залишити всіх родичів, знайомих і податися невидь куди, – соціальний психолог Ганна Довбах.

– Нам тут подобається. У нас екскурсія. Нам добре. Ми граємо весело.

– Скажи, а додому хочеться повернутись?

– Дуже ... Дуже хочу! Там кішки, собаки. За звірятами скучила, – Євгенія, приїхала зі Слов'янська .

Діти будують дерево бажань

Це діти з Донеччини, яких привезли до Києва. Вони зводять дерево бажань, адже мають мрію: аби більше ніколи не було війни.

– Які ви будете бажання писати?

– Я хочу потрапиті скоріше додому! ..

– А я ... Я там написала, щоб у Маріуполі не було війни!, – Ганна та Радаприїхали з Маріуполя.