Віримо, що після перемоги народжуваність в Україні суттєво зросте, – Вадим Зукін

10 червня 2022, 08:28
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Місія будь-якого пологового будинку – допомога в народженні нового життя. Проте повномасштабна війна, яку Росія розв’язала проти України, внесла зміни в роботу й закладів медицини.

Так, пологовий будинок "Лелека", який в перші дні війни виявився найближчим до зони бойових дій поблизу Києва, вимушений був трансформуватися в прифронтовий шпиталь. Саме тут надавали медичну допомогу всім, хто її потребував у цій точці.

Про те, як пологовий будинок зустрів війну, як бойові дії вплинули на його роботу, яким чином установа функціонує сьогодні та які плани будує розповів операційний директор закладу Вадим Зукін.

Операційний директор пологового будинку "Лелека" Вадим Зукін / фото пресслужби

– Як повномасштабна війна вплинула на функціонування пологового будинку "Лелека"?

– В перші дні війни Росія напала з північної сторони Київської області. "Лелека" була найближчим медичним закладом до бойових дій, що велися в тому напрямку. Тому ми почали працювати одночасно як пологовий будинок та прифронтовий шпиталь.

Продовжуючи роботу з прийому вагітних та породіль, вже 25 лютого до нас почали привозити поранених. Тому більша частина нашого персоналу зосередилася на наданні необхідної допомоги військовослужбовцям та цивільним з пораненнями різного ступеня важкості. Розробили тріаж, який відповідав усім канонам військової медицини. Завдяки цьому налагодили чіткий безперебійний процес прийому поранених та визначення пріоритетів надання їм допомоги.

Пологовий будинок продовжував працювати попри бойові дії на Київщині / фото "Лелеки"

Окрім того, наша будівля на деякий час стала прихистком від ворожих снарядів. Тому кількість людей, які постійно перебували в "Лелеці", збільшилася в рази. В укритті закладу знаходилися наші працівники та їх родичі, співробітники ДСНС, які працювали на тому напрямку, їх сім’ї. Також ми надали притулок містянам та групі дітей з Дніпропетровщини, які на момент початку війни перебували у таборі неподалік "Лелеки", а їх батьки не мали змоги відразу за ними приїхати.

Будівля стала прихистком для людей від снарядів / фото "Лелеки"

Зізнаюся, ми не вірили в можливість повномасштабного нападу. Проте завдяки філософії "бути готовим до всього", якої дотримується "Лелека" від дня заснування, мали завчасно розроблений план на випадок бойових дій. Розглядалося кілька сценаріїв та алгоритмів функціонування закладу та колективу відповідно до розвитку подій. Звісно, передбачити все неможливо, але дане планування та запаси медикаментів, розхідних матеріалів, кисню, пального та їжі, які у нас були, допомогли безперебійно працювати впродовж деякого часу.

– Скільки часу довелося працювати в такому режимі?

– Через те, що ми допомагали рятувати військових, на початку березня окупанти почали обстрілювати заклад з "Градів", в результаті чого будівля зазнала значних пошкоджень. Ми вимушено призупинили прийом вагітних та породіль, але продовжували працювати. Керівники напрямків "Лелеки" з першого дня війни перебували в пологовому будинку, організовуючи процеси для безперебійного функціонування закладу. Це – забезпечення спеціалізованими медикаментами та розхідними матеріалами, харчуванням, пальним і тощо. Окрім того, велася неймовірна робота із підтримки та мотивації персоналу, адже деякі фахівці провели в шпиталі кілька важких тижнів, а частина з них були на робочих місцях майже два місяці, аж до повного припинення бойових дій на Київщині.

Російські окупанти обстрілювали заклад з "Градів" / фото "Лелеки"

За перші два тижні війни в наших стінах з’явилося на світ 26 неймовірних діток, невідкладну медичну допомогу отримали понад 500 солдатів та цивільних з пораненнями різного ступеня важкості. Ми також приймали жителів Пущі-Водиці з ургентними випадками, не пов’язаними із пораненнями, – за цей час допомогу отримали понад 200 містян. Проте коли стало надто небезпечно, нам дали наказ евакуюватися. Вже до 10 березня обслуговування пацієнтів було повністю згорнуто, а більшість співробітників евакуйовані в безпечні місця. Надалі "Лелека" працювала виключно у форматі прифронтового шпиталю для прийому поранених і надання їм первинної допомоги перед переводом в профільні медичні центри.

Допомогу у пологовому надавали пораненим військовим та цивільним / фото "Лелеки"

– Як "Лелека" працює сьогодні?

– На жаль, зараз пологовий будинок в Пущі-Водиці не діє. Нині вирішуються питання щодо проведення реконструкції будівлі, ліквідації пошкоджень, отриманих внаслідок обстрілів. Але в наших планах – зустріти осінь в рідних стінах закладу, який буде наповнений щасливими пацієнтами.

Разом з тим, незважаючи на надзвичайно складну ситуацію, ми зуміли максимально закумулювати свої сили та відновили роботу нашої жіночої консультації у столиці на Печерську. Прийом пацієнтів тут розпочали у квітні.

Також, зважаючи на те, що чимало людей, рятуючись від війни, покинули домівки та переїхати у більш безпечні місця, зокрема, на Захід країни, ми вирішили відкрити філію у Львові. Адже серед переміщених осіб чимало й наших клієнтів, яким ми й сьогодні продовжуємо надавати послуги, відповідно до їхніх пакетів. Невеличкий медичний центр для жінок та дітей "Лелека-UP" почав приймати пацієнтів наприкінці березня.

"Лелека-UP" приймає у Львові з кінця березня / фото "Лелеки"

А 8 квітня ми запустили тимчасове акушерське відділення на базі 5-го пологового будинку у Києві. Тут наші фахівці приймають породіль, допомагаючи з’являтися на світ новим життям.

Зазначу, нам вдалося досить швидко вирішити питання із запуском закладу у Львові та акушерського відділення у столиці завдяки обладнанню, яке ми зуміли перевезли із пошкодженої будівлі у Пущі-Водиці.

– Чи можете окреслити плани на найближче майбутнє?

– Наша задача мінімум на найближчі місяць-два – зберегти функціонування закладів, які наразі працюють. А саме: жіночої консультації на Печерську, акушерського відділення на базі 5-го пологового будинку у Києві та центру для жінок і дітей у Львові, який будемо розвивати. Наразі "Лелека-UP" – це лише кілька кабінетів, де надаються послуги із ведення вагітності, амбулаторної гінекології та амбулаторної педіатрії. Але найближчим часом плануємо запустити там повноцінний медичний центр з багатьма напрямками роботи.

Також найближчим часом нам необхідно підтвердити сертифікат найпрестижнішої міжнародної системи акредитації медичних закладів Joint Commission International (США), який "Лелека" отримала у 2019 році. Нещодавно звернулися до комісії JCI, описали ситуацію, в якій перебуваємо, та отримали підтвердження розуміння від них, а також приємне запевнення, що наразі жодного бізнесу з російськими шпиталями вони не ведуть.

Окрім того, скоріше за все, в результаті подій, кількість пологів загалом по Україні зменшиться. У нас велике та просторе приміщення у Пущі-Водиці, яке потрібно задіяти на повну потужність. Тому вже зараз активно працюємо над планом розширення спектра медичних напрямків та послуг, які надаватимемо в майбутньому.

Разом з тим, з травня ми бачимо невеличку позитивну тенденцію до збільшення кількості пацієнтів. Принаймні, за нашою внутрішньою статистикою, спостерігається приріст вагітностей, що не може не тішити. Тому, не дивлячись ні на що, ми все ж віримо, що після перемоги народжуваність у Києві та Україні не просто відновиться, а суттєво виросте.