Вітчизняні надра вичерпують направо і наліво

1 вересня 2010, 15:48

Лише на Донеччині нелегальні шахти, так звані "копанки", щороку видають на гора до мільйона тонн вугілля, тіньовий обіг коштів від злочинного бізнесу сягає півмільярда гривень.

На таких копальнях часто калічаться люди, та шахтарів-нелегалів це не спиняє. Офіційно, з початку року на “копанках” загинули двоє гірників, про травмованих - невідомо. За неофіційною ж статистикою, нещасних випадків на саморобних шахтах куди більше.

“Завалило їх там, коли дощ пішов - копали там, глину місили, тому що ліси не постачають. Кажуть, якщо б було все нормально, як годиться, лісове обладнання, то, каже, працювати в принципі можна”, - каже дружина працівника “копанки” Олена.

“Все належним чином - кріплення - ми ж для себе кріпимо, щоб наш труд був безпечним, щоб ніде не завалило. Дисципліна скрізь жорстка, перевірки постійні, перевіряють кріплення - все як належить”, - додав шахтар Микола.

Такий спосіб видобутку вугілля нелегальний, тож власник не несе відповідальності ні за оплату праці, ні за її безпеку. За таких умов на “копанках” почасти працюють навіть діти.

“На блоках працювали. Давали нам сигнал з шахти, ми давали їм човни і все. Скільки заробили - стільки і платять, там не залежить від того. Ось наприклад, сказали, тонна коштує 20 грн., ось ми тонну робимо і нам платять ці гроші”, - розповів маленький шахтар Дмитро.

Боротися з розкраданням державних надр - все одно що воювати з повітряними млинами, нарікають чиновники і правоохоронці. Кажуть, закони до "вугільних баронів" надто лояльні.

“Штрафи, які накладаються, вони мізерні. Значить, скажімо так, якщо зіставити добове добування однієї копанки - це в 10 разів більше, ніж вони один раз заплатять штраф”, - каже керівник ЦГЗ УМВС України в Донецькій обл. Ігор Дьомін.

“Потрібно змінювати законодавчу базу, яка б дозволяла працювати і малим шахтам, не “копанкам”, і малим шахтам з дотриманням всього законодавства. З виплатою відповідної і зарплати, і соціальні фонди, і жорстка законодавча база за незаконний видобуток”, - вважає голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк.

Бульдозери вже зрівняли цього року з землею понад 200 нелегальних копалень. Та на їх місці риють нові. Тамтешня влада наполягає, якщо б вивести цей бізнес з тіні, тоді і вівці залишилися б цілими і вовки ситими.